| eusuntandy1 a întrebat:

Salut!
Acum o luna mi-a iesit calprotectina fecala 190.

Aparent pastilele normix imi fac bine, dar am usoare simptome.
Ce as putea sa fac ca sa scada rezultatul?
am un program stabilit de mese ora 9 dimineata, ora 2 la pranz si 7 seara)
Miscare fac 30 de minute pe zi la banda si beau multa apa (1, 5-2 litri pe zi)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ti-a prescris asa ceva? Calprotectina ti-a iesit mare de la pastile

| eusuntandy1 explică (pentru hexagonulpentagonal):

A spus sa fac un test iar in ianuarie

Eu iau pastile pentru colonul iritabil, dar vad ca Normix ma ajuta.

Luasem normix pentru 10 zile, am incetat si iar m-a apucat raul. Mi s-a zis sa mai continui pentru inca 5 zile.

| eusuntandy1 explică (pentru anonim_4396):

Nu.nu luam niciun fel de pastila si ma simteam rau asa ca am facut testul, de atunci mi s-a zis sa iau mai multe pastile, dintre care NORMIX imi face cel mai bine. Eu doar intreb ce as putea sa fac ca sa mai imi scada.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru eusuntandy1):

Stomachon pare bun, nu stiu exact. Normix e antibiotic

| Catrice a răspuns:

Multa apa:1, 5-2L...asta e cantitatea zilnica de apa care ar trebui consumata. Peste limita asta poți spune ca bei mult.

| eusuntandy1 explică (pentru anonim_4396):

Deci pare sa fi fost o infectie.
Ma simt din ce in ce mai bine cand iau, adica fata de primele zile cand ma durea des si destul de tare+greata+adormit greu, la momentul actual cand mai mereu ma simt foarte bine...
Deci da, probabil e o infectie care se poate trata cu pastile, dieta etc

| eusuntandy1 explică (pentru Catrice):

Da, medicul mi-a recomandat multa apa ceea ce si fac.