| Alex1234xdd a întrebat:

Salut. Acum o saptamana am facut un efort destul de mare. Mai exact, am parcurs cativa zeci de kilometri cu bicicleta, dupa care am jucat un meci de fotbal, iar dupa 2 zile am inceput sa simt dureri in zona gambelor. Tin sa mentionez ca fac si sala, iar gambele mele sunt destul de mari avand in vedere varsta mea. Dupa acest efort, nu pot sa depun efort mai mult de 10 minute intrucat incep sa simt dureri. Idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala nu este indicata adolescentilor, dar un sport precum ciclismul, handbalul, voleiul sau baschetul da.
Lasa naibii sala si fa sport in aer liber, ca-i mult mai sanatos decat sala, in plus, stimuleaza hormonii de crestere si te dezvolti frumos si armonios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Febra musculara. Acorda mai mult timp de odihna picioarelor.
Daca ai fortat mai mult decat de obicei musculatura, e normal sa se intample asta pentru ca gambele nu sunt obisnuite.
Intr-o saptamana iti revi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am făcut 80 km pe bicicletă, din care 20 numai urcare. Am pățit la fel, iar în două zile mi-am revenit.