| whhhiiiteee a întrebat:

Salut, acum un an mi-a aparut un fel de alunita pe piele, tare la atingere, de 6 mm si am fost la dermatolog acum 11 luni, unde s-a uitat cu dermatoscopul si a zis ca nu o vede ca pe o problema si nu stiu cum a numit-o( am cautat atunci pe net si nu prea avea legatura cu o alunita ) si a zis ca pot sa o scot daca vreau si ma deranjeaza ( este in zona abdomenului ), iar cand o strâng e ca o biluta in piele. Nu am fost prea atent cum arata la început, dar acum parca are 3 puncte mai inchise la culoare pe ea. Luna asta am masurat-o in fiecare seara si nu si-a modificat culoarea/marimea, nu ma ustura, nu sangereaza, nu provoacă mancarime.Ar trebui sa ma ingrijorez? Pe piele apar doar alunite sau pot fii si altele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu sangereaza, nu te mananca si nu si a schimbat culoarea nu ai de ce sa te ingrijorezi. dar daca ai una singura scoateo daca se poate, mai mult deranjeaza estetic.