| MarianPapuc98 a întrebat:

Salut.

Ajung 1500-1700 calorii zilnic pentru a slabi 1kg pe saptamana ( majoritatea luate din branzeturi, iaurturi, paine integrala, supe, carne. Mai scapa cateodata de pofta si o felie de pizza sau un iaurt cu fructe din comert dar nu depasesc acel prag caloric sub nicio forma)

Am 1.91, 20 ani, 85kg dar sunt burtos. Vreau sa ajung pe la 80 ca dupa sa ma apuc de sala pentru a dezvolta musculatura

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| PanteraGri a răspuns:

1.Numărul de calorii înghițite/zi este irelevant dacă dieta nu este acompaniată de exercițiul fizic.
2. Există o regulă de aur: dacă scazi repede în greutate o pui la loc aproape imediat (chiar pui dublul kilogramelor scăzute).
3.A fi "burtos" = sindrom metabolic. Adică schimbarea stilului de viață este obligatorie! dacă vrei să nu apară complicațiile sindromului (dislipidemie, HTA, diabet zaharat tip2...)

Ai nevoie de o alimentație diversificată la ore fixe (3mese + 2gustări), cu multe legume, fructe, verdețuri și cât mai puține făinoase. Grăsimi animale mai puține (carne vită sau pasăre fără pieliță, pește toate fierte sau fripte - fără a le arde însă), uleiuri vegetale crude(!); ZERO zahăr rafinat și îndulcitori (folosește fructe proaspete pentru gustul dulce).
Caută și pe Youtube. Sunt chiar prea multe filmulețe! E bine să le vezi doar pe cele în care intervievatul este medic nutriționist.

5 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Wow, ce slab esti! Felicitari ca esti asa inalt si in forma!winking

| RAY a răspuns:

1000 trebuie sa fie de fapt

| MarianPapuc98 explică (pentru RAY):

Nu sunt obez. daca mananc 1000 de calorii zilnic la inaltimea mea lesin pe strada

| RAY a răspuns (pentru MarianPapuc98):

Ai dreptate, am exagerat, poti manca 1500 de calorii, man aici sunt doar pareri atat, credinte false, exact nimeni nu stie, conteaza multe aspecte

| RAY a răspuns:

Acum 21 ore | AnaMaria50 a răspuns:
Elimina painea, pizza, sucurile, alcoolul si dulciurile si vei pierde saptamanal cate 1 kg.

si daca baga 2 kg de banane pe zi? 1900 de calorii anamaria

| Violleta2022 a răspuns:

Elimina painea, pizza, sucurile, alcoolul si dulciurile si vei pierde saptamanal cate 1 kg.

| JusTPauL a răspuns:

După detaliile care mi le-ai luat.
Luam în calcul ca ai activitate redusa.
Necesarul tău caloric zilnic este undeva la 3200kcal.
Eu sunt aproape ca tine cu înălțimea și greutatea, dar foarte activ zilnic.
De o luna de zile mănânc zilnic o ciocolata 500kcal și în jur de 50g alune 300kcal.
Ce pot sa zic e ca nu am luat în greutate deloc, și mai mult ca sigur mănânc peste 3000kcal.
Deci contează mult și genetic, eu unul nu pot aduna grăsime.

| RAY a răspuns (pentru JusTPauL):

Nu stii cata masa musculara are, cat de grele i sunt oasele, ce efort face, nu stim multe

| JusTPauL a răspuns (pentru RAY):

Asa este, nu știm nimic ccu exactitate.
Doar am presupus.
La cum îl vad eu e slab cu burta, el vrea sa pună masa musculara după ce mai slăbește. Deci masa musculara putina. La cât e de înalt și ce greutate are mai mult ca sigur e ectomorph. Deci cu oasele sta rău.
De activitate nici nu mai vb. Cel mai probabil e la facultate și sta toată ziua de aici și burta.
Sunt curios dacă o să-mi răspundă sa vad cam cât de bine am intuit.

| RAY a răspuns (pentru JusTPauL):

E si inalt, fain de el, tehnologia promoveaza obezitatea, asta e adevarul si alimentatia =bombe calorice