| PlusZero a întrebat:

Am -0.25 la ambii ochi si nu stiu cum as putea sa-mi imbunatatesc vederea. In ultimii ani imi petreceam foarte mult timp in fata PC-ului si asa am dezvoltat miopia ( stateam toata noaptea in fata ecranului ). Acum, am renuntat la acel obicei prost.
Pentru intrebarea 3: "In luna Martie am fost la oftalmolog si am aflat de dioptriile mele. Mi-am cumparat ochelari(ii purtam doar la ore sa vad la tabla) si atunci era totul bine, nu aveam dureri de cap."

Daca se poate sa nu comentati cu "Ai dioptrii mici, nu-ti face inca probleme" s. a.m.d. Prefer sa incerc sa-mi ajut vederea sa se imbunatateasca acum (cat timp inca e mica).

Intrebari:
1) Stie cineva daca exercitiile pentru ochi sunt folositoare si imbunatatesc vederea?
2) Imi puteti lasa si mie niste exercitii care ajuta?
3) Daca am mici dureri de cap cand port ochelarii inseamna ca dioptriile mele au scazut sau crescut?
4) Cunoasteti alte metode/informatii care ma pot ajuta?

Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Exercitiile de vedere imbunatatesc si mentin vederea buna.
Consumul de morcovi cruzi (cate una pe zi) ajuta mult, avand continut ridicat de vitamina A (si nu numai).

Aici gasesti descris detailate o serie de exercitii pentru vedere:
http://www.sfatulmedicului.ro/......hilor_7085
iar dupa un timp vei face instinctiv asemenea exercitii, tot timpul, chiar fara sa te gandesti.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LoredanaS19 a răspuns:

Singura chestie pe care o stiu eficienta este mancatul morcovilor (chiar daca pare ceva amuzant)amuzant, am avut si eu probleme, si eu la fel daca purtam ochelarii aveam mici dureri de cap, dar incearca sa iti protejezi cat de mult poti ochii, mai poarta ochelarii din cand in cand si nu sta foarte mult pe telefon, cel putin o perioada caci totul va reveni la normalhappy

| Bubbleuh a răspuns:

Salutare stimabile PlusZero,

Tin sa mentionez ca atata timp cat vei avea tangenta cu aparatele tehnologice de apropiere, ecrane de calculator, laptopuri si mai ales telefoane, vederea iti va fi scazuta (in medie) pentru distanta

Recomandarea pentru a scapa definitiv de problema ar fi eliminarea obiectelor ce necesita atentie sporita in imediata apropiere a ochilor, ceea ce in zilele de astazi e greu de realizat, tehnologia fiind predominanta in divertisment si cultivarea mintii.