| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 1.65m la 15 ani, mama in jur de 1.60 si tata 1.72.
Intrebarea mea pentru voi este daca ati reusit sau stiti persoane scunde din liceu si dupa au ajuns la 1.80, 1.90 si daca am sanse sa trec macar de 1.75 daca fac din cand in cand un sport si consum lactate.

P. S. Toti colegii mei sunt mai inalti ca mine si mor de ciuda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Putem face un calcul aproximativ:
(inaltimea tatalui +inaltimea mamei +13):2 =inaltimea baiatului
(172+160 +13):2 = 172.5
Eu spun ca ai sanse sa cresti macar pana la 1.75, daca te apuci ACUM de un SPORT care sa-ti stimuleze cresterea! Inotul, voleiul si baschetul sunt cele mai indicate.
SALA nu este indicata, pentru ca-ti stagneaza cresterea.

| Andreeush a răspuns:

Nu te aștepta să treci de 1, 80 atâta timp cât părinții tăi nu sunt atât de înalți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gândește-te și la înălțimea bunicilor tăi. De multe ori îi moștenim mai mult pe ei decât pe părinți. De obicei băieții se dezvoltă dintr-o dată la 14-15 ani, nu prea cunosc persoane care au mai crescut după vârsta asta și dacă au crescut, au avut tot felul de probleme de sănătate din cauză ca s-au înălțat brusc. Sportul NU înalță. E o chestie genetică, stilul de viață influențează maxim 20%. Și mai important este somnul.

| PașaHassano a răspuns:

Desigur ca vei mai creste, vreo cativa cm. Nu te astepta sa ajungi de la 60 la 80

| 45BLEY a răspuns:

Daca ai mostenit genele mamei tale nu chiar... Daca practici basketball/inot 2 ani sunt sanse sa cresti, dar nu te gandi ca vei creste imediat iar daca vei practica acest sport trebuie sa il practici serios
Succes in a crește?