| Cristi1305 a întrebat:

Am 12 ani si am 1.47m inaltime si vreau sa fiu mai inalt, toti colegii rad de mine si m-am saturat, va rog, ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ema22 a răspuns:

Dormi mai mult si fa sport! Orice fel de sport te ajuta, chiar si treburile gospodaresti ( daca stai la curte). Acum mai e si materia prima. Daca si parintii tai sunt scunzi tu nu poti creste mai inalt ca si ei. Priveste partea buna a lucrurilor: sunt foarte multe fete scunde pe lumea asta! Si am vazut baieti scunzi care au foarte multa ambitie si determinare si sunt foarte apreciati de ceilalti. Nu conteaza intaltimea, dar mai bine scund decat " Inalt ca bradu, prost ca gardu. " Succes!

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fii liniștit, încă vreo șase ani mai crești. Vezi să nu te lungești prea tare!

| Donsavas a răspuns:

Esti in crestere. Ai răbdare! Practica un sport ca sa te destresezi! Colegii vor trece peste infantilismul asta mai devreme sau mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o inaltime potrivita pentru varsta asta, nu inteleg ce mananca ai tai colegi daca sunt mai inalti, pentru ca voi pe la 14-15 ani incepeti sa va inaltati brusc.
Nu mai pune vorbe la suflet, invata sa te autoironizezi, o sa-ti prinda bine.
Ai timp pana la 21 de ani sa cresti! 21!

| Ionut58282856 a răspuns:

Habar nu am eu folosesc umor si fac versuri. Stai linistit laughing) ai 12 ani, tu ce inaltime ai crezut ca aveam la 12 ani? Si razi si tu cu ei si fa glume bune despre tine, stai linistit

| Florian1999 a răspuns:

Salut,incepe sa faci cat mai mult sport, sa bei multe lichide si o sa te dezvolti, mai ales de la sport

| Ufkhjdksh a răspuns:

Dacă vrei sa crești, baschetul și înotul făcute constat și la un nivel mediu o sa te ajute.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ufkhjdksh):

Inotul ajuta; nu si baschetul!

| lodestar a răspuns:

Imi amintesc ca acum vreo 40 de ani aveam aceeasi problema, in clasa a IX-a eram printre ultimii la inaltime dintre colegi. La orele de educatie fizica doamna profesoara ma punea sa stau agatat de maini la spalier, in clasa a XII-a am ajuns sa fiu printre primii din clasa la inaltime(am 181cm)

| Anabelle1205 a răspuns:

Poti incepe sa practici un sport. Baschet, volei, handbal, sau orice sport in general. Si o dieta sanatoasa, desigur. La vârsta de 12 ani abia incepi să te dezvolti, e normal sa fii mai scund. Am avut un coleg care pana prin clasa a 6a era aproape cel mai scund din clasa, iar acum, la finalul clasei a 8a este mai înalt ca mine(am 1.73).