| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si de 2 luni ma confrunt cu anxietatea.Starea de anxietate se declanseaza la mine prin ganduri.(gandul ca as putea fi pe invers) asta imi provoaca starea de anxietate deoarece eu nu vreau sa fiu asa niciodata.Eu cred ca am amplificat acest gand negativ si de aceea cred asta. Problema asta este am ganduri care spun asta si eu nu vreau sa fiu asa.Help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"starea de anxietate se declanseaza la...(gandul ca as putea fi pe invers)"

cum adică vine asta?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum sa fii pe invers? Adica tu nu stii ce esti? Pai totul depinde de tine, un mai asculta la atii sau alte denumiri prostesti. Tu stii, daca nu vrei si nu iti place un lucru, stii clar asta. Doar daca cineva iti zice acum ca tu chiar est, ce o sa faci? O sa te conformezi? Nu. O sa faci ce simti tu ca trebuie sa faci.

| StrongHeart a răspuns:

Pai trebuie sa realizezi ca gandurile alea nu sunt ale tale,mai exact,nu te reprezinta.Tu stii foarte bine cine esti si nu ai de ce sa crezi ca esti pe invers. Poate ai gandurile astea ca ai auzit de alte persoane sau ai vazut prin filme,meme-uri,clipuri pe Youtube.
Gandurile vin pur si simplu, tu trebuie sa inveti sa selectezi aceste ganduri si dai atentie doar acelor ganduri si idei care sunt productive pentru tine si te ajuta sa te dezvolti ca persoana.
Daca un gand te nelinisteste atunci tu trebuie sa te gandesti la alte lucruri si sa nu acorzi atentie acelui gand pentru ca cu cat acorzi mai multa atentie cu atat e mai probabil sa se manifeste in realitate.
Daca te gandesti ca esti pe invers si acorzi atentie multa acestui lucru, vei incepe sa te comporti ca o persoana pe invers, daca in schimb te gandesti serios ce iti place si realizezi ca e normal si natural ca un baiat sa iubeasca o fata, atunci te vei comporta ca un baiat normal si vei cauta o fata, deci totul tine de ce vrei tu sa fii.
Nu fii fraier sa crezi ca te nasti asa sau alte bazaconii cu care vor unii sa te spele pe creier, tu alegi cine vrei sa fii si numai tu.
Nu are nimeni dreptul sa-ti dicteze cine sa fii.Gandurile alea nu sunt sanatoase, chiar daca iti par inofensive. Exista iubire si intre baieti sau intre fete dar aia se numeste dragoste frateasca, nu in sensul la care te gandesti tu.
Uita-te in natura, peste tot vei vedea dualitate: zi-noapte, cald-rece, bine-rau, feminin-masculin.Sunt doua forte care se completeaza una pe cealalta,plus si minus se atrag,asta se invata in primii ani de scoala.
Stiu ca o sa imi iau hate,dar iti spun ce as fi vrut sa stiu eu la varsta ta si sa nu crezi si tu minciunile ce se propaga prin mass-media.
Trebuie sa inveti sa ai incredere in propriile forte si sa te cunosti pe tine,nu lasa niste ganduri care nici macar nu sunt ale tale sa te transforme in cine nu esti.
Deci, rezum, acorda atentie doar gandurilor pozitive, ce te reprezinta pe tine, nu unor ganduri ce iti provoaca stres, neliniste, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt doar niste gânduri, asta nu înseamnă că asta e realitatea și că ești pe invers, așa se manifestă anxietatea la tine, la unii că ar fi nebuni, că vor muri și tot așa etc. Sunt gânduri ireale, trebuie să îți reautoeduci tiparul gândirii.

| Dana2103 a răspuns:

Daca nu vrei sa fi gay/lesbi nu o faci cu asemenea oameni, nu te uiti la filme si gata