| fineaaas a întrebat:

Salut, am 14 ani, 1. 81cm și 100kg.
Sunt destul de obez, si m-am saturat sa arat asa.
Cam câte kilograme ar trebui sa slăbesc pentru a deveni slab?
Recomandați-mi ce sa mănânc dimineața, la prânz și cina.
Pe lângă sportul care-l fac zi de zi.
M-am îngrășat din cauza părinților mei care, când eram mai mic mi-au dat ceva suplimente pentru mâncare ca nu mâncam nimic, și de atunci am început.
Ofer fundă, rog și ofer seriozitate.
Fără răspunsuri mergi la doctor etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La 1.81 m si 100 de kg nu esti obez esti supraponderal.
Pai ce sa-ti spunem noi pe langa dieta trebuie sa faci miscare, sa arzi calorii serios.
De fapt una din regulile de aur ar fi sa mananci mai putine calorii decat in trecut.
Miscare, alergare cat mai multa (zilnic) si o dieta serioasa fara carbohidrati, fara prajeli, fara fast food, foarte putina paine zilnic! Si cam asta este.
In functie de metabolism nu te astepta la minuni in cateva zile, la unii dureaza saptamani la altii ani.
Cea mai buna slabire se face in timp si nu brusc, pentru ca ce dai jos usor pui usor inapoi.

| fineaaas explică (pentru Simpatic):

Și ceva exemple de mic dejun, prânz și cina?

| RAY a răspuns:

Https://curiozitati-despre-orice.blogspot.com/......natos.html

Despre miturile alimentare moderne(carbohidratii ingrasa, fructoza ingrasa si e toxica, glutenul e toxic, cerealele ingrasa si sunt nesanatoase).
https://forum.softpedia.com/......sanatoase/

https://www.calculator.net/calorie-calculator.html?ctype=metric&cage
Dacă doriți să pierdeți în greutate, arată cercetările, cel mai bun predictor al succesului este monitorizarea și înregistrarea consumului de calorii

Cei care s-au auto-monitorizat trei sau mai multe ore pe zi, si au fost consecvente zi dupa zi, au fost cele mai de succes, Harvey a spus. "Se pare că actul de auto-monitorizare în sine face diferența - nu timpul petrecut sau detaliile incluse."

Cantarirea zilnica poate ajuta la scaderea in greutate. Oamenii care nu se cântăresc deloc sau rareori erau mai puțin susceptibili de a pierde în greutate decât cei care se cântăreau adesea, potrivit noilor cercetări.

Creșterea cantității de proteine din dietă poate reduce conținutul de grăsime al ficatului și poate reduce riscul de diabet la persoanele cu boală hepatică nealcoolică (NAFLD).

Un studiu de cinci ani care a evaluat datele referitoare la regimul alimentar și stilul de viață de la mai mult de 373 000 de indivizi din 10 țări europene cu vîrste cuprinse între 25 și 70 de ani spune că nucile pot reduce scăderea în greutate.

Suplimentele cu vitamina D pot duce la scăderea în greutate și la reducerea factorilor de risc pentru bolile cardiace și metabolice viitoare la copiii supraponderali și obezi, potrivit noilor cercetări. Aceste constatări indică faptul că suplimentele simple de vitamina D pot face parte dintr-o strategie eficientă de combatere a obezității infantile și de reducere a riscului unor probleme grave de sănătate, cum ar fi bolile de inimă, la vârsta adultă.

Consumul unei cantitati pe zi de fasole, mazare, nuca sau linte poate contribui la scaderea modesta a greutatii, arata un nou studiu. Manancarea a aproximativ 3/4 cana (130 grame) in fiecare zi a acestor alimente cunoscute ca impulsuri a condus la o pierdere in greutate de 0, 34 kilograme (putin peste jumatate de kilogram), intr-o revizuire sistematica si meta-analiza tuturor studiilor clinice disponibile cu privire la efectele de a consuma impulsuri.
Dovezi convingătoare noi au fost obținute că exercițiul nu poate fi cheia controlării greutății. Cercetătorii care au studiat adulți tineri din Statele Unite și alte patru țări au descoperit că nici activitatea fizică, nici timpul sedentar nu au fost asociate cu creșterea în greutate.

Contrar recomandărilor dietetice actuale, scăderea lentă și constantă în greutate nu reduce cantitatea sau rata de recuperare a greutății în comparație cu pierderea rapidă a greutății, au descoperit noi cercetări.

Cercetătorii au arătat că consumul de 500ml de apă la o jumătate de oră înainte de a mânca mesele principale poate ajuta adulții obezi să piardă în greutate. Ei consideră că intervenția simplă ar putea fi extrem de benefică și ar putea fi ușor promovată de profesioniștii din domeniul sănătății și de campaniile de sănătate publică.

Mancarea prunelor ca parte a unei diete de control al greutatii poate imbunatati pierderea in greutate, arata studiile. Consumul de fructe uscate nu este recomandat cu ușurință în timpul pierderii în greutate, în ciuda dovezilor, că ameliorează senzația de plenitudine. Cu toate acestea, un studiu efectuat la 100 de consumatori de fibre cu greutate în exces și obezi a testat dacă mâncarea prunelor, ca parte a unei diete de scădere în greutate, a ajutat sau a împiedicat controlul greutății pe o perioadă de 12 săptămâni. Rezultatele au fost promițătoare.

Iată lista cu sporturile care sunt printre cele mai eficiente din punct de vedere al caloriilor consumate.
10. Mersul cu rolele – 548 de calorii pe oră
9. Baschet: 584 de calorii pe oră

8. Rugby: 584 de calorii pe oră
7. Tenis: 584 de calorii pe oră
6. Alergatul cu 8km/h: 606 de calorii pe oră
5. Alergatul pe scări: 657 de calorii pe oră
4. Înotul: 715 calorii pe oră
3. Taekwondo: 752 de calorii pe oră
2. Săritul cu coarda: 861 de calorii pe oră
1. Alergarea a 12, 8 kilometri într-o oră: 861 de calorii