|

Salut, am 14 ani fac 15 in decembrie, acum 2 saptamani am facut un test de glicemie, rezultatul a fost de 125, stiu ca mancasem inainte cu 2 ore la masa si ceva dulce, dar daca au trecut cele 2 ore, am un motiv de ingrijorare? 125 am auzit ca este mare pentru copii, de atunci n-am mai atins ceva dulce. Ma cam ingrijoreaza.

5 Raportează Evaluează
Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| a răspuns:

Daca esti o persoana obeza sau supraponderala este normal sa ai glicemia mai mare

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru RAY):

Pai nu sunt, am 65 de kg

| a răspuns:

Da,foarte bine ca ai renuntat la dulciuri, sunt oricum nesănătoase.
Glicemia nu e stabilă și un singur rezultat nu indică o problema medicală. Cu o alimentație corecta, vei preveni bolile

| a răspuns:

Nu are treaba, pentru un rezultat corect glicemia se ia dimineata, dupa o pauza alimentara de minim 8 ore [ adica NU mananci la 1 noaptea, te culci la 3 dimineata si te duci la medic la 8 dimi ].

| explică (pentru alina2k18):

Mulțumesc, deci sa nu imi fac griji?