| Xname a întrebat:

Am 14 ani si 1.65 inaltime, iar parintii mei sunt inalti. logic ar fi sa mai cresc si eu. Intrebarea e : exercitiile fizice pot afecta cresterea? Mi s-ar parea o prostie ca flotarile si abdomenele. sa zicem cel putin 100 pe zi sa afecteze la ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CybeRAthlete a răspuns:

Corpul unui baiat se opreste din crestere la varsta de 20-22 de ani... nu iti face griji pentru inaltime, ai sa vezi ca intre 15 si 16 ani sau 16- si 17 vei pune cel putin 10 cm intr-o vara...
exercitiile le poti face in serii : flotari pana obosesti, 3 minute pauza apoi iar o serie pana nu mai poti... 10 min pauza, incepi abdomene tot in 2 serii, apoi cam atat, astea pentru intretinerea si dezvoltarea musculaturii bratelor si abdomenului, nare treaba cu cresterea.
bafta

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai depinde cat de mult faci. Daca cresti mai mult in lateral atunci nu cresti asa de mult in inaltime. Fi temperat in toate, nu abuza.

| CarmenR a răspuns:

Baschetul te-ar putea ajuta.

| Jadis a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic. Si la varsta ta esti foarte bine. Si eu am 14 ani si 1. 62, dar nu intodeauna trebuie sa semeni cu parintii tai. Si de crescut normal ca o sa mai cresti. De fapt, se zice ca numa daca ridici mult lucruri grele ai putea sa-ti incetinesti cresterea.

| TeoPT a răspuns:

Esti de inaltime medie, iar flotarile si abdomenele nu te afecteaza cu nimic

eu am 1, 65 am aproape 13 ani jumate', mama tot 1, 65 si tata 1, 70.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu iti afecteaza cresterea...
dar sute de flotari si abdomene pe zi = antrenament de copil mic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu afecteaza...
contureaza corpul si esti destul de inalt pentru inaltimea tawinking

| Marwell a răspuns:

Eu am facut niste exercitii care au avut rezultate foarte bune, am crescut peste 5 cm de la ele, uite le gasesti aici, are si in format video:
http://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/exercitii-crestere/

| 288474 a răspuns:

Afecteaza. esti la varsta in care ar trebui sa cresti, iar tu consumi toata energia cresterii in dezvoltarea musculara. teoretic daca ai pornit-o pe drumul asta nu mai poti da inapoi. acum depinde si de cand faci sport, daca ai 2-3 ani ne antrenamente intense nu mai cresti chiar daca te lasi de flotari/genoflexiuni/ce mai faci tu acolo. ai putea totusi sa renunti la dezvoltarea musculara pentru handbal sau basketbal, sunt sporturi care ajuta la dezvoltarea in inaltime a corpului si sunt destul de intense.

| KrisTheTiger a răspuns:

NU CRED. Daca vrei sa cresti incearca sa mergi la inot. Dar daca faci exercitii fizice cu regularitate s-ar putea totusi sa mai cresti. Dar nu cu mult. Totusi ai o inaltime super ok asa ca parerea mea este sa nu incerci sa mai cresti lasa totul sa vina de la sine.