| adyurs a întrebat:

Salut, am 14 ani si am probleme de vedere (puncte negre in aria vizuala) si vreau sa ma duc la un oftalmolog sa imi faca un test de vedere. Este gratis daca ma duc cu carnetul de elev sau sunt doar mituri consultatiile gratis la ochi daca esti elev?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Da, prin medicul de familie, dar dacă e posibil mergeți la spital, la urgență pentru un consult medical oftalmologic.
Doar dacă spitalul nu e suport covid.
Restul, cu programarea va fi mai greu la cabinetul oftalmologic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E gratis doar la stat. La privat e cu bani, iar majoritatea clinicilor oftalmologice sunt private.

| Dintrebare a răspuns:

Este gratuit, dar trebuie sa mergi la medicul de familie care iti va da un bilet de trimitere la oftalmologie. Apoi, cu acea trimitere te vei duce la un spital care are contract cu casa de asigurari. Oricum, daca mergi la medicul de familie iti explica ce si cum si poate iti si recomanda la ce spital sa mergi.

| CravataAlbastra a răspuns:

Este gratis daca te duci la medicul de familie si iti da trimitere la un medic oftalmolog. Multa sanatate!

| Lizuca1234 a răspuns:

Da, doar daaca mergi la medicul de familie si acesta iti elibereaza un bilet de trimitere, cu care tu te vei duce la policlinica sau la un cabinet privat care are contract cu casa de asigurari de sanatate.

| Laura162 a răspuns:

Nu stiu daca poti doar cu carnetul, dar poti sa intrebi cand suni sa te programezi. Poti sa vezi si daca lucreaza cu CAS si faci gratis cu trimitere de la medicul de familie.

| Mdrăgan a răspuns:

Salut
depinde de oras, nu toti medicii lucreaza astfel