| Catalinkev a întrebat:

Am 14 ani si am racit in ultimele 2 zile gatul,nasul. Ca si anul trecut cand am racit, ma speriam ca am tot felul de boli si acum iar sunt speriat. De exemplu m-am uitat la toate bolile diabet, cancer etc si la fiecare gaseam cat un simptom. La diabet am vazut ca urinezi des(ce-a ce o fac dar nu chiar exagerat) la cancer am vazut ca faci umflaturi si eu am pe brate, pe spate cateva brobonite. Si lista continua. Anul trecut imi era frica ca am probleme cu inima(ma speriam, respiram repede etc) am fost la doctor si mi-am facut analizele + control si nu aveam nimic. Iar acum ca a venit iarna cu racelile incep la fel. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Mario1994 a răspuns:

Ceau. Sa te linistesti, te rog. Asa eram si eu la varsta ta, speriata. Eram racita de nu mai puteam, imunitatea mea era scazuta. Tuseam intruna, aveam febra mare, aveam ameteli, luam multe medicamente, noroc ca am trecut peste o raceala puternica, luam un gel Aloe Vera de la un nutritionist pentru a scapa de raceala si imi reveneam deja. Sunt multe boli care au si alte simptome, nu neaparat sa ai ceva ceea ce crezi sau ce te gandesti tu. Iti faci prea multe griji ca ai avea o boala, te stresezi mult, nu e bine. Evita stresul, incearca sa nu te mai gandesti la bolile astea, daca au iesit bine analizele tale, esti sanatos. Bucura-te ca esti sanatos, cred ca esti depresiv. Eu eram depresiva cand credeam ca am o boala, ca o sa mor, imi era frica, stateam inchisa in casa din cauza depresiei. De ma si stresam mult ca aveam tensiune mare. Am trecut prin destule. Asa ca nu te mai gandi la astea ce ai putea avea, iti faci rau singur. Mananca mai multe legume, fructe, lactate, de toate ce contin vitamine, bea ceai, alearga 30 min, sa dormi 8h sau 10h, ca ai sa vezi ca o sa iti intaresti imunitatea si nu vei mai fi racit. E doar raceala. Bea un ceai de musetel indulcit cu miere, o sa iti treaca. Nu te mai speria. Noapte buna.