| Anonimous2206 a întrebat:

Am 14 ani și aseara am observat ca am o umflatura ca o boaba de fasole. M-am documentat și am văzut ca am hemoroizi de gradul 4. Va rog sa mi spuneți cei care ați avut sau care știți, cum pot scapă de ei fără vreo intervenție medicală.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Schimbandu-ti dieta si mancand mancare sanatoasa, poti scapa de hemoroizi: mai multe supe, ciorbe, mancare gatita cu legume care contin fibra, bea 2 litr de apa pe zi.
Nu glumesc, hemoroizii chiar apar din cauza mancarurilor uscate si nesanatoase.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Schimba alimentatia. Mai multe lichide. Asa ceva se intampla cand ai scaunul tare sau o posibila constipatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu cred ca ai hemoroizi. Acea umflatura nu ai zis unde e si nimic altceva, dar nu pare simptom de hemoroizi, daca nu sangerezi la defecatie, sau nu ai dureri, nu ai.

| Alinailies a răspuns:

Cred ca ce ai vazut acolo o sa se retraga, daca nu, trebuie sa le spui parintilor si sa mergi la medic, de obicei pentru hemoroizi se merge la medicul chirurg, sa te consulte, nu pentru altceva, deci nu te speria.
Ai nevoie de o alimentatie coreapunzatoare pentru a evita constipatia.

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Hemoroizii sunt periculosi.
consulta un medic specialist.

poti citi pe net dar nu e acelasi lucru.

Vezi despre hemoroizii interni si externi
https://www.mediculmeu.com/boli-si-tratamente/boli/hemoroizi.php

Vindecare naturista:
https://www.esanatos.com/......i72497.php

Simptome si diagnostic:
https://www.scritub.com/......914217.php

Sper sa te ajute