| andreyy10 a întrebat:

Am 14 ani și de la vârsta de 11-12 ma înțeapă inima și de vreun an ma înțeapă și venele sau ceva de genul. Nu stiu ce sa fac, intr-adevăr m-am speriat că pot sa fac cine știe ce, după cum am vazut și în alte surse. La 11 ani am facut analize deoarece sunt foarte slab, am 41kg(in momentul de față) și atunci mi-au zis în acest fel : un medic mi-a spus că sunt sănătos tun iar celălalt mi-a spus că sunt puțin anemic. Ce păreri aveti și cum aș putea trece peste aceste înțepături? Alte simpome nu mai am. La orele de sport alerg mult și nu simt vreun discomfort, bătăile inimii sunt ok. Poate sa am o lipsă de calciu sau ceva, suflu sistolic, habar nu am, menționez încă odată ca sunt foarte slab.
P. S : Înțepăturile sunt foarte scurte, cele mai lungi au fost de maxim 5 minute și au fost produse noaptea târziu în stare de somn. Apropo ma jucam si mult la pc dar acum ma joc mai regulat și ies la fotbal și la activitati de mișcare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Părinții dumneavoastră au posibilitatea de a vă duce la un institut cardiologi? Iertare, cei doi medici sunt generaliști, fără studii superioare în medicina cardiacă! Putem spune multe cauze, dar, eu am anemie, probleme cu vitamine, minerale, dar nu mă înțeapă nimic! Fabulații!
Doar un medic specialist cardiolog, la un institut de cardiologie poate stabili un diagnostic și tratament corect!

| andreyy10 explică (pentru romeo78):

Da, pot să ma duca și asta o să fac în următoarele săptămâni, plus ca mătușa mea este medic.

| Donsavas a răspuns:

Ai anemice si trebuie tratată. Ai nevoie si de mai mult sport. Esti in crestere. Bazează te pe alimentație si efort fizic dacă vrei sa mai crești.

| MarianCristian278 a răspuns:

Asa eram si eu acum 2 ani. Anul trecut prin vara ma intepau venele de la mana. In toamna am inceput sa fac sport. Nu joc nimic sau ceva, am inceput sa fac flotari acasa, si incet incet am ajuns sa fac mult mai multe lucruri. De atunci nu ma mai doar nimic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MarianCristian278):

Fa mai multe exercitii, nu doar flotari, corpul tau are mai mult de 3 grupe pe care le lucreaza flotarile.