| Edu17 a întrebat:

Salut,am 14 ani si sufar de hemoroizi externi de 6 luni. Am tot utilizat unguente de la hemorozon dar degeaba. Ce sa fac? M-am saturat peste cap de ei. Mi-au aparut in jur de patru hemoroizi. Dau funda celui care ma ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Si la un medic ai fost? un regim alimentar tii? supe multe/fara condimente/
Dar cel mai indicat ar fi parerea si sfatul medicului!
Un control la medic nu dauneaza nimanui!
O zi buna happy

| darrio2007 a răspuns:

Dar alimentatia ai schimbat-o? Adica mai multe lichide? Supe, ciorbe etc. Poti sa dai acolo si cu praf de aur ca tot nu iti trece.Ai grija ca daca ajungi la operatie este mult mai dureros.

| minrest a răspuns:

Evita costipatia si diarea. O sa iti treaca, dar odata ce ai acum, o sa iti apara iarasi candva. Daca ai tranzitul intestinal reglat in permanenta si nu mananci prea condimentat, poate dura si 20 de ani pana la urmatorul episod. Salut.

| Edu17 explică:

Multumesc caramela, m am gandit sa ma duc la medic, dar mai mereu am fost ocupat cu meditatiile, scoala, temele, antrenamen. Cat de curand o sa merg sa vad ce imi va spune si medicul. Sper sa nu fie nevoie de interventie chirurgicala deoarece de aia ma tem cel mai tare, dar daca o sa fie nevoi nu am ce face si o sa suport. Despre condimente sau alimente iuti nu mananc. Am incercat un regim si acum il mai tin, dar ca si copil este greu sa il ti. Fac si eu tot ce pot happy O zi buna!

| Edu17 explică:

Cum fac sa evit constipatia, ce alimente sa consum?