| AlanIprechüm a întrebat:

Am 14 ani si sunt un baiat destul de slab. Insa, de ceva timp, incep sa ma simt inferior deoarece vad baieti de varsta mea, uneori chiar mai mici, mult mai dezvoltati decat mine. Adevarul e ca in afara de ceva par si inaltime eu nu vad nici o schimbare. Este normal? Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adi2209 a răspuns:

Prietene, si eu am trecut prin asta. Si eu eram la fel de slab, si ma simteam inferior.

Dar sunt aici pentru a te ajutahappy.
Cel mai bine si cel mai bine este sa incepi sa faci flotari si sa mananci mai multe lactate si mai multa carne.
Flotarile le poti face pe genunghi, daca esti incepator, sau normale. Iti recomand sa faci odata la 2 zile.
Incepe sa faci 4 seturi cu cate repetari poti, si 1-1.30 minute pauza intre seturi.

O sa vezi dupa scurt timp rezultatehappy. Sper ca te-am ajutat.
Da-mi mesaj in privat daca vrei sa te mai ajut cu aceasta problema.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie doar sa-ti schimbi programul zilnic:
Cat timp petreci acum langa calculator si telefon, atat timp sa faci ORICE sport si invers.
Miscandu-te, vei avea si pofta de mancare, mai ales pentru mancaruri sanatoase.

| Violleta2022 a răspuns:

Dubleaza portia de mancare si ai grija sa mananci 3 mese pe zi!

In plus, putin sport nu strica, poate un sport de echipa ca sa poti si socializa cu baietii, dar sis a te dezvolti frumos si armonios.

| DovleacTurbat a răspuns:

Sa incepi sa mananci, poti practica si cateva exerciții de baza precum tractiuni, flotari, genuflexiuni, fandari, ridicari pe varfete, abdomene.

| AlexDFY a răspuns:

Si eu am trecut prin asta, am facut putina sala, si acum e mult mai bine.

| ShadedCanvas a răspuns:

Toata lumea se dezvolta intr-un fel unic definitoriu. Explica normalul:nu te incadrezi in categoria medie pe nivelul tau de varsta, fie la inaltime, greutate, etc; asta e una.Totusi,nu inseamna ca ar fi ceva in neregula cu tine.Capu' sus si mergi inainte.

| Eu1544u a răspuns:

Noi ne dezvoltam fiecare diferit.Acum iti sugerez sa mergi la un medic el te poate consulta si iti poate da niste vitamine. Eventual poti face si niste analize!