| Osho2012 a întrebat:

Salut, am 15 ani, 1, 70-1,73 m si 53 kg. Sunt constient de faptul ca sunt sub media greutatii pe care ar trebui sa o am la varsta si inaltimea mea happy Ideea e ca m.am saturat efectiv sa merg la medici sa imi spun problema si de fiecare data sa primesc acelasi raspuns "Esti perfect sanatos,greutatea ta nu e o problema" pentru ca este,chiar este o problema adevarata. Nu pot spune ca nu ma alimentez corect sau suficient,chiar si in timpul scolii mananc inainte sa plec la liceu,cand sunt la liceu (mananc ce am dus de acasa+ mai cumpar cornuri cu gem cu sare,cuib de viespe etc) ajung acasa iar mananc si seara din nou uneori cu excepti dupa o zi obositoare dar destul de rar sa nu mananc. Fac minimul de sport necesar + plimbari de o ora dimineata si seara (plimband totodata si cainele) bine la sport probabil e o problema dar nu trebuie sa mergi neaparat la sala ca sa pui greutate,in fine ideea e ca orice as face nu pot lua in greutate si devine frustrant sa iti fie rusine cu propriul corp,sa nu poti lua orice haina vrei pe tine ca e prea larga sau e prea mulata si arati ca un schelet ambulant. Am tot citit in ultima vreme si as vrea sa incerc sa lucrez in loc sa merg la sala acasa,pentru ca aratand in modul in care arat imi e efectiv rusine sa merg sa ma vada lumea acolo :o as vrea sa incep acasa si sa incerc sa cresc intai fara sa ma vada nimeni in greutate. E posibil? Am nevoie de ceva suplimente,daca da aveti recomandari? Vreau sa devin o persoana normala cu un corp normal care sa se poata imbraca cu orice doreste si sa nu arate ca un stickman,va sunt recunoscator daca ati citit tot si multumesc pentru raspunsuri anticipat, dau funda raspunsului cel mai la subiect

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Mareste aportul de calorii zilnic si apuca-te de sala. Este o idee buna. Consulta si un nutritionist si spune-i ca vrei sa te ingrasi.

Urca pe undeva pe la 3000-3500 de calorii pe zi si dupa 1 saptamana, hai 2 este imposibil sa nu pui grasime pe tine.