| Eddi25 a întrebat:

Am 15 ani, 1. 82cm si 70kg. As vrea sa ma apuc de sala dar am auzit ca de la varsta asta nu e chiar foarte bine. Iti opreste cresterea si multe altele.thinking Altii zic ca e bine ..Nici nu stiu ce sa cred thinking Va multumesc big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

E vorba de ridicările de greutăți, atunci acelea stopează creșterea. Dar dacă face restul exercițiilor n-are nici o problemă. Problema e alta dacă începe să i-a suplimente, îi poate afecta sistemul endorcrin la vârsta lui.

9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cine te-a informat te-a informat greşit.
Sala nu opreşte creşterea, poate o dezvltă!

| onasis1961 a răspuns (pentru Azµre):

De acord cu tine! Ma-m referit la sală de întreţine nu la culturism.Iar de suplimente alimentare sunt contra 100%

| Azµre a răspuns (pentru onasis1961):

Da acum am realizat că ai dreptate. happy
Suplimentele mi se par o prostie. În afară de faptul că te minți singur punând acei mușchi pe tine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Azµre):

Muschii aceia nu sunt ca sa te minti pe tine, sunt ca sa-i minti pe ceilalti. Si e ok, societatea oricum se bazeaza pe minciuni. Macar pentru muschii aia tu depui ceva efort, fetele isi dau cu ceva ruj pe botic, un kilogram de fond de ten, putina mascara si ce alte rahaturi mai folosesc ele si abracadabra: au reusit sa minta societatea inca dinainte de a-si parasi locuinta.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect!

| Eddi25 explică (pentru Azµre):

Am uitat sa zic. Ca tot mi-ai adus aminte de sistemul endocrin. Am un chist la tiroida si daca ii mai dau si suplimente. :-J e clar

| Azµre a răspuns (pentru Eddi25):

Păi atunci nici nu ai voie să iei așa ceva. Multă Sănătate.

| Azµre a răspuns (pentru onasis1961):

E vorba de ridicările de greutăți, atunci acelea stopează creșterea. Dar dacă face restul exercițiilor n-are nici o problemă. Problema e alta dacă începe să i-a suplimente, îi poate afecta sistemul endorcrin la vârsta lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce crestere sa-ti mai opreasca?

| roby23 a răspuns:

Mergi cu incredere, eu merg de ceva timp la sala si am mai crescut in inaltime de atunci.