| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am 15 ani! De 1 an, 2, am început sa am ganduri ca să nu omor pe cineva drag, etc. După au evoluat și compulsiile. Iar după ce am cautat pe net, m-am diagnosticat cu TOC. Nu ziceți ca nu e sigur sa te diagnostichezi acasă, ca am aproape aceleași simptome!
As vrea sa ma ajutați sa scap de aceste gânduri și compulsii! Va rog. Cum sa scap de TOC, acasă?
Merge terapia erp, adică sa nu mai fac ritualurile și compulsiile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| 80suser a răspuns:

Din cauza faptului că ai realizat singur că ai o problemă, cred că îți dai seama că ceva nu e în regulă.
Sfatul meu e să discuți cu familia și să apelezi la un medic, fie psiholog, fie psihiatru, care să te ajute să îți revii.
Gândurile tale pot proveni din mai multe surse, dar este important să înțelegi ce ți se întâmplă și cum să gestionezi problema.
Înțelege că, în anumite circumstanțe, ai nevoie de ajutor de la alți oameni, motiv pentru care insist să nu cauți soluții pe TPU, ci, din contră, să apelezi la persoane calificate.
Ai grijă de tine și conștientizeaza faptul că e o problemă serioasă.
Dacă nu acționezi din timp, lucrurile pot evolua în ceva negativ.

O zi frumoasă!
Curaj, vorbește cu cei dragi și rezolvă-ți problemele într-un mod matur.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te ai diagnosticat cu toc? Ce toc de pantof? ce inseamna Toc, daca zici ca te ai diagnosticat? Oricum numai medicul psihiatru poate sa te diagnosticheze la cap si ala nu o sa i ti puna diagnostic toc, ci schizofrenie sau paranoia. Poate scapi cu un toc in caplaughing Caută o femeie care poarta tocuri ca i ti va trage ea una cu tocul.

| Masinescu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Crezi ca am toc?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Masinescu):

Ai prostii in cap asta ai.

| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la medic, fiindca copii nu se pot diagnostica singuri cu TOP, POC si alte minunatii inventate.

Daca esti bolnav, mergi la medic!

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si te va trimite el la un medic specialist, sa poti primi tratamentul adecvat.

| sierra1 a răspuns:

"Am 15 ani! ...TOC"

doctore, du-te la un medic și lasă fasoanele

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca parintii tai nu au observat starile tale ar bine sa vorbeti cu ei! Pentru ca autodiagosnicarea, mai ales cand e vorba de pshiatrie, e cea mai mare greasela!
Asadar vorbste cu parintii tai. Impreuna cereti o programare la un medic specialst, dupa ce ai primit trimitere de la medicul de familie.

| Emma30555 a răspuns:

Toți avem mici compulsii, încearcă sa fii ocupat sa nu ți mai faci gânduri

| FreddieM a răspuns:

Eu cred ca ai TikTok.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Salut.
Nu nu te mai autodiagnostica singur, nu e tulburare obsesiv compulsiva ci altceva, mergi urgent la un specialist

| Masinescu a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

E grav?

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru Masinescu):

Se deschid ștrandurile, du-te la ștrand cu prietenii sau singur, du-te și Vizionează un film la cinema.
Plimbate prin parc, Ia-ți un câine sau pisică sa îți mai distragă atenția, de la anxietate provin aceste gânduri.