| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani.
De prin mai anul trecut am inceput sa ma simt prost, simteam ca o sa lesin, imi era mai tot timpul rau si imi era teama si sa ies din casa pe afara ca nu cumva sa mi se faca rau si sa lesin.
Am facut tot felul de controale, la ORL, la NEUROLOG, la sange, la OFTALMOLOG si totul a iesit bine. Am fost la psihiatru si am fost diagnosticat cu tulburari anxioase pe care le-am tratat cu passiflora intai, insa nu iau pastie si le dizolvam in apa si apoi cu SEDATIF PC, pastile de supt. Pana la urma m-am obisnuit cu starile si nu le mai dadeam asa multa importanta.
Cam de vreo 6 luni cam asa, dupa ce am simtit un discomfort in zona gatului (probabil ceva pietre la amigdalite) am dezvoltat o frica de a mai manca, imi e frica ca imi va ramane mancarea blocata in gat si cand mananc simt ca imi aluneca mai greu mancarea in jos pe gat si abia pot manca. Am 1, 70m si 50 kg. Cred ca am facut ceva carente de vitamine deoarece nu prea am mai mancat. Spre exemplu astazi, cand am fost la tuns, pur si simplu mi s-a facut rau si am simtit ca o sa lesin, dar din fericire nu am patit nimic.
Ce as putea face sa ma simt mai bine? Sa reusesc sa mananc? Vreau sa va spun ca am fost la ORL si mi-a spus ca nu am absolut nimic la gat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Creierul și corpul formează un tot.
Să te gândești așa, că ești sensibil, iar nu bolnav. O dietă care ajută și creierul, dacă o urmezi cât poți de mult, găsești aici.
https://www.trezireainteligentei.ro/......sanatoasa/

| doctorandus a răspuns:

Calin Marginean este un medic care este bolnav psihic. El crede ca se poate trata cancerul doar cu fructe si legume.

| alina2k18 a răspuns:

Trebuie sa te alimentezi, iti scade imunitatea si te imbolnavesti daca nu o faci.
Eu as zice ca ar fi utila psihoterapia, ai nevoie de cineva care sa te invete cu blandete cum sa manageriezi starile astea, un specialist stie cum sa faca asta.
Plus gaseste-ti si un hobby, eventual un sport care iti place mult, o sa iti dea o stare de bine.

| Sabs28 a răspuns:

Ai atacuri de panica. Testeaza tiroida si apuca-te de psihoterapie. Se poate rezolva, dar nu neglija

| Anonimmisto198 a răspuns:

Te duci des la biserică? Probabil nu! Iti faci rugăciune in fiecare seara? Te gândești la Dumnezeu? Îi mulțumești ca ai unde dormii, ce mânca si strictul necesar? Probabil că nu!
Ce ar fi sa te rogi, sa te duci mereu la biserică și vei vedea ca Dumnezeu nu uită să te facă bine, cum tu ai uitat de el.așa uită si el sa te facă bine!
Nu trebuie sa îl chemi pe Dumnezeu numai când dai de necaz, mulțumește-i si cand ti.a făcut un bine.