| AmtoNsk0I9 a întrebat:

Salut

Am 15 ani si am 74kg dar arat slab, am vrut de multe ori sa ma îngraș dar nu pot cand nu mi-e foame mancarea efectiv nu intra si mi se face greață daca ma forțez. Poate uni dintre voi ati avut aceeași problema, cum ati rezolvat-o?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E mai ușor să te îngrași decât să slăbești.
Greața dacă te forțezi este modul organismului de a-ți spune, nu fă asta, ești bine așa cum ești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa te ingrasi si sa arati bine, du-te la sala. Ia vitamine pentru pofta de mancare, mananca multe kcal, carbohidrati(tot ce e facut din cereale) si proteine (carne, lactate, oua). P.s: manaca lucruri bune: paine integrala de exemplu. Nu manca cipsuri ca o sa pui grasime si vei arata urat. Succes

| CarcotasulVesel a răspuns:

Sa te ingrasi e destul de usor, sa slabesti, MULT MAI GREU
asa ca in locul tau m-as considera foarte norocos, pentru ca nimanui nu ii place un gras, nici macar lui insusi, iar tu ai norocul ca propriul nu te lasa sa mananci prea mult, lucru care e exact pe dos la grasi, mai ales cand dau peste mancare buna

deci, nu numai ca te consider norocos, dar
CHIAR te invidiez... SERIOS!

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Exact aceași chestie o avea fostul: era foarte slab, mănânca numai fast food, dulciuri și snacks uri încontinuu si nu se îngrașa, si a incercat timp de un an sa meargă la sala, zi de zi, si nici mușchi n-a pus. Eu zic ca nu poti decat sa ti iubesti corpul asa cum e, ca ai metabolismul accelerat si poti sa manânci orice vrei, dar e bine să ai o dieta variată, ca dupa o sa ai probleme cu stomacul, ficatul, toata zona aia, chiar dacă nu te ingrasi, asta nu inseamna sa manânci numai chimicale. Dacă ai telefon Samsung poti folosi aplicația preinstalata "Samsung health" si iti treci acolo varsta, genul, înălțimea, ce mănânci si ce bei in fiecare zi si iti treci kilogramele dupa ce ai fost la baie dimineata, ca sa vezi acolo daca ai greutatea optimă, daca consumi aportul necesar de calorii etc. Dacă nu ai Samsung, poti instala aplicația "myfitnesspall" ce face exact acelasi lucru. Sper ca te-am ajutat, o zi frumoasa sa ai!