| bogdanpsihologul a întrebat:

Salut! Am 15 ani si am o mica problema. Sunt foarte emotiv, ceea ce ma deranjeaza este ca mereu cand imi iau tensiunea indiferent daca e la doctor sau nu, cum vad aparatul de tensiune imi creste pulsul instant si mi se pune un nod in gat. Prima data daca mi-o iau o am 15 si puls 100, dupa cu cat astept mai mult cu atat scade, cum as putea sa rezolv aceasta problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RobertMoon a răspuns:

Probabil ca asociezi tensiometrul cu ceva negativ. (probabil crezi ca este folosit doar de oamenii bolnavi sau cu tensiune peste medie (in subconstient), dar nu este asa). Daca vrei sa rezolvi problema asta eu zic sa citesti chestii interesante pe net despre tensiometre (de exemplu cand s-a inventat, cum functioneaza, iar de asemenea poti citi si chestii legate de puls si tensiune ca sa te familiarizezi cu chestia asta). Cand eram mic imi era frica de metrou pentru ca era zgomotos si mirosea urat cand intram acolo, dar cu timpul (pe masura ce m-am familializat cu el, de asta iti zic sa te familiarizezi si tu cu tensiometrul) am trecut peste teama asta pentru ca am realizat ca nu este de speriat, asa ca incearca sa te familiarizezi cu tensiometrul ca sa te obisnuiesti, iar cu timpul o sa iti dispara teama asta.

2 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Programeaza-ti o sedinta de terapie la cabinet.laughing - glumecs

| SkateFunk a răspuns:

Fiule, nu te lua dupa aparate, ca alea sunt fix 0
Aproape deloc nu am folosit in viata mea dinalea, si ff rar medicamente, trebuie sa fi puternic ca si caracter, aia e cheia, SA CREZI IN PROPRIA PUTERE, IN TINE,, sa iti spui in minte cv gen "dai in puIa mea las cai bine" chiar si daca nu e bine, trebuie sa insisti si sa nu alsi de la tine, stiu ca poate suna taranoi style, dar hey, sa stii ca are efecte benefice, cel putin daca vrei sa numai fi lasat deoparte sau mai prejos decat altii, mai ales in cazul cand ai dreptate, sau vrei sa iti exprimi punctul de vedere! baga bine la cap ce zice mosuwinking
Nu te mai lua dupa ce zice nimeni, fa ce iti place sai mai lasa-i in pulpa mea pe alti ca nu ei ti au dat viata si te hranesc, doar tu esti stapan pe tine,
secretul e sa fi direct si cu gura mare, sdoar incearca odata, sa vezi cum vor tacea toti, bine, la modul insistent, ca daca lasi garda jos te simte si nici ei nu vor renunta, nu lasa niciodata de la tine daca ai dreptatewinking