| Jigokunokishi a întrebat:

Am 15 ani si dupa cum ai mai scris intr-o intrebare ma masturbez de la vreo 7 ani(atunci nu stiam ce e dar imi placea si practicam). Acum cred ca sufar de ejaculare preoce, ejaculez cam dupa un minut (daca fac repede) si 2-3 minute(incet). Cum as putea rezolva problema ( fara medicamante)? Si despre erectie... Penisul este tare (ne flexibil) dar la inbinarea dintre trup si penis este o flexibilitate destul de mare, este normal? Daca nu este normal, cum as putea rezolva? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Mergi la un psihoterapeut.
Exista metoda strangerii dar tu fiind la pubertate, fara partenera nu o poti realiza singur.
De altfel metoda start-stop este o solutie dar depinde de la individ la individ.
Cred ca sunteti destul de mare sa cautati singur aceste informatii. Eu v-am dat un punct de reper.
Nu urmaresc funda, nici nu vreau sa par atotstiutor dar consider ca v-am spus esenta si un drum de plecare.

PS: Altora care se plangeau de fimoza, aici pe TPU le-am recomandat metoda Beauge (un tip de masturbare), bineinteles le-am lasat sa caute singuri, doar nu incep sa le descriu cum sa se masturbeze.
La fel si in cazul de fata, metodele pe care ti le-am spus tin tot de tehnici de masturbare.

Sper sa te ajute aceste informatii. Cele bune!

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La 15 ani e ceva normal, pe la 20-25 ani fa-ti probleme din asta.

| Frank51 a răspuns:

E aproape normal, de cate ori pe saptamana te masturbezi? Daca o faci zilnic nu e bine, cam de 2-3 ori pe saptaman e perfect.

Nu ai nici o problema, ejacularea precoce se rezolva in timp, cand ai partenera.

DDoctorita, nu este adevarat, chiar daca formarea spermatozoizilor incepe dupa varsta de 11 ani, baietii au orgasmul fara ejaculare, asa eram eu acum 10 ani laughing

| DDoctorita a răspuns (pentru Frank51):

Hai sa fim putini seriosi, cum sa aiba un copilas 7 ani orgasme incat sa ajunga la ce a ajuns el?

Totusi, sa vorbeasca mamele care au baieti, daca li se pare normal asa ceva!

| vangaelis a răspuns (pentru DDoctorita):

DDoctorita, daca tot ti-ai pus numele acesta sugestiv ar trebui la fel de bine sa stii de masturbare infantila atat la fetite cat si la baietei. Cat de normal este nu pot spune, este destul de discutabil. Dar cert este ca sunt mai multe forme de erotizare in ciclul vietii unui om. Va recomand sa-l cititi pe Freud.In alta sfera de idei, putem vorbi s.i despre deviatii sexuale alaturat tulburarilor mentale dar in cazul de fata nu este cazul.

| Jigokunokishi explică (pentru Frank51):

Ma masturbam de 2 ori pe saptamana (regulat ) apoi am trecut la o data si acum poate odata la cateva luni(mentionez ca am vise nocturne cam de 2 ori pe saptamana, e normal? )

| vangaelis a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Este normal la varsta pubertatii sa fie atat visele umede cat si precocitatea ejacularii. Nu esti destul de matur sa poti controla.
Mitul ca daca te masturbezi nu mai ai vise umede nu este adevarat pentru ca indiferent de ce ai face este un fenomen normal la aceasta varsta. La aceasta varsta organismul produce mai mult testosteron si de aceea se intampla sa ai vise umede si nevoia de a te masturba. Dar precocitatea nu este o problema acum deoarece nu esti maturizat d.p.d.v biologic.

| Jigokunokishi explică (pentru vangaelis):

Si masturbarea face bine? Eu m-am gandit sa o las de tot, dar unii zic ca e sanatos o data la 2 saptamani, cum e bine?

| vangaelis a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Din anumite puncte de vedere este benefica dar are si parti negative.
Recomandat este sa incerci sa fii echilibrat.

| Jigokunokishi explică (pentru vangaelis):

Multumesc mult pentru ajutor happy!

| DDoctorita a răspuns:

Cum naiba sa te masturbezi la 7 ani? straight face

Daca formarea spermatozoizilor etc incepe la varsta pubertatii, of doamne, si altii la 7 ani se joaca cu masinute...

| shadow21 a răspuns:

Cum sa te masturbezi de la 7 ani