| MaliFantomita a întrebat:

Salut, am 15 ani si imi este greata de nu mai pot. Imi vine sa vomit tot ce am in mine si m-am dus la baie sa vomit si nu am putut. Cand am iesit din baie am vomitat tot ce am mancat pe covor. Povestea s-a repetat de 10 ori azi-noapte si dimineata, dar acum imi este si mai greata si vreau sa vomit, am mancat si baut o gramada de chestii ca sa vomit si nu am reusit. Stau langa wc si astept sa imi vina sa elimin tot dar nu pooot. De obicei cand patesc asa dupa ce vomit a 12-a oara nu imi mai e greata. Am vomitat si a 11-a oara acum 15 min pentru ca am luat 1 pastila de greata si am baut un ceai. Acum dupa cum am zis sunt cu capul in wc asteptand sa vomit. Mi s-a mai intamplat sa vomit o gramada dar de data asta nu pot sa mai vomit inca o data ca sa imi treaca. Daca stiti medote da a putea vomita, ceva care sa ma faca sa vomit, orice! Va rog ajutati-ma nu stiu nici un fel de a ma face sa vomit! AJUTOR va rog dau funda repede!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Vomitatul este bun in momentul in care este vorba de o singura masa care nu ti-a priit. Daca ai vomitat de 12 ori, clar nu este vorba doar de o mancare care nu ti-a priit.

Nu te mai forta sa vomiti, pentru ca acum in stomac nu ai decat apa. Te vei deshidrata si iti vei irita stomacul in interior, ceea ce iti va provoca si mai multa greata.

Stai linistit in pat si bea putina apa si mai ia o pastila. Intinde-te, liniste-te si bea apa putin cate putin, fara sa te fortezi. Cand te vei simti mai bine, incearca sa mananci niste paine prajita cu branza nesarata, biscuiti din orez daca ai prin casa si un suc dulce, dar fara acid. Te va ajuta impotriva durerilor de muschi de maine.

Nu exista o regula cu vomitatul de 12 ori, decat in mintea ta, pe care o cauzezi pentru ca iti doresti sa ajungi la a 12-a oara pentru a-ti trece.

| DumitruS a răspuns:

Mergi la un medic in primul rand. Nu e normal sa vomiti de 12 ori la rand sau cum zici tu.

Apoi nu stiu, incearca sa te gandesti la ceva foarte, foarte scarbos. Gandaci, fecale etc. nu stiu ce nu-ti place tie.

| AleexisViol3t a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa asculti sfatul medicului. El te va ajuta 100%. Daca nu, ceaiul de menta, de musetel, lamaia si/sau odihna te vor ajuta garantat!

| Pisica18a a răspuns:

Metode:
1. Poti baga 2 degete aproape degat pana simti ca iti vine sa vomiti!
2. Bea putin ulei de gatit. Te ajuta sa vomiti imediat!
3. Mergi la un medic!

| JASMIN3214 a răspuns:

Cred ca ai mâncat ceva stricat sau ceva ce nu ti a priit la stomac.mie mi s-a intamplat de la kubeti si orice mâncam vomitat.doar ca asta mi-a trecut după doua zile sau trei.
Sfatul meu este sa te duci la u medic