| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut am 15 ani si sunt baiat anul trecut pan iunie in Anglia ma intapat in dreptu inimi,in piept,cand am vazut asta m-am ridicat din pat si ma luase cu ameteala si imi batea si inma tare,imi era rau, a doua zi am fost la docotr. i-am zis ce mi s-a intamplat, si mi-a dat sa fac analize la sange si un ekg. rezultatele au durat aproape 1 saptamana. eu in tot timu asta ma gandeam ca am numai probleme la inima. m-am dus la rezultate,si mi-a zis, totul este normal inima e normala,numai vitamina d si calciu scazut, cand am auzit eram foarte bucuros. am plecat acasa fericit totul bine, la 4 zile ma intapat iar si nu ma simteam bine,m-am dus inapoi la doctorul ala. el mi-a zis,ca nu e nimic ineregula cu tine totul ie bine n-am gasit nimic. cand am vazut asa in august am plecat in Romania. a duoa zi cand am ajuns in Romania m-am dus direct la policrinica, mi-a facut un set de anlize si inca un ekg. toate au iesit perfect normale,numai ca calciu si vitmaina d scazute. cand am auzat eram iar fericit. la o spatamana,m-am dus pe la vecinu. cadn am plcat acasa de la el am alergat ca incepuse ploaia,cand am ajuns acasa,era distanta cam deo vreo suta de metri. mam schibat de tricou,de pantaloni scurti,eu tot vedeam ca nu ma simt bine, mam asezat pe canapeasi simteam ca imi bate inima tare,si imi vine rau, cadn am vazut asta,am zis gata asta e de la inima. aceasta intaplare s-a intamplat joi. luni la prima ora m-am dus la cardiolog,pentru ca el lucreaza numai lunea miercurea si joia,in rest el este la spital,cu pacienti,si nu are timp de tine acolo sa te consulte. este cel mai bun din judet.mi-a facut un ekg,si un consult,si mi-a zis ca sunt absolut normal cu inima n-am nicio probleme cu toate ca sunt preamic de varsta. am auzit asta,am zis gata,nu are ce sa mi se intaple. am plecat in Anglia. am ajuns bine mersi m-am simtit bine, m-am dus la farmacie sa iau un aparat de tensiunea electric, pentru mamaia. dar nu i l-am mai trimes pentru ca am devenit eu indemendet de el. imi iau tensiunea de vreo 50 de ori pe zi. la cateva saptamani iar m-a simtit asa. cand am vazut asa, mam panicat cand imi luam tensiunea era numai 15, 16, dar dura numai maxim 30 de minute sami reviu, scadea si tensiunea la 13 totul era bine, dar eu acuma ma gandesc numai ca am ecva cu inima, nu mai pot sami reviu de loc, cateodata simt ca imi bate inma de 2 ori mai puternic si dupa aia incepe sa bata repede si ma panichez, acum o luna am facut iar un set de analize la sange si toate au iesit norma. l-am intrebat pe doctorul acela de 10 ori daca inima e ok si mi a zis ca e ok nimic in neregula. spatamana trecuta, m-am dus in centru cu mami si cand am urcat inapoi la maina in parcare. imi batea inima tare,si nu stiu ce mi-a venit sa pui mana sa verific pulsu la gat,cand am pus mana am simtit ca s-a oprit inima, m-am speriat si am luat mana, am venit acasa avema tensiunea 168/85. la o jumate de ora cand am luat-o iar o aveam 130/56. ieri mam gandeit toata ziua ca m ceva cu inima, si dupa un anumit timp imi batea inima cu 123 si aveam tensiunea 178/80 cand am vazut imi vena sa mor, la o ora cand am luat-o o aveam 129/63, si bataile 78. ce credeti ca am? va rog sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Dr3yga20 a răspuns:

Ai sa mori fraiere laughing

| InvertedDeformity a răspuns:

Dupa cum ti-ai mai spus si medicii la care ti-au facut analize, ai o cadere de calciu si vitamina D.Din cate am obervat nu nu ai luat nici o masura, dar si medicii avea datoria sa iti spuna ce sa faci.Iti recomand sa iei vitamine sub forma de capsule/drajeuri sau tablete evervescente cu calciu si vitamina D.Esti la o varsta frageda, nu este nimic grav!