| DeeyuAndrei a întrebat:

Am 15 ani și uneori mă doare buricul (știu, sună ciudat happy ).
Este un fel de durere înțepătoare în partea de dreapta jos a buricului, dar totuși este o durere profundă mai apoi.
Nu pățesc foarte des dar uneori e chair enervant. Demult am chestia asta dar doar acum m-am întrebat de Dumnezeu poate să fie. Sper că mă puteți ajuta cu vreun sfat.
Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Durerile de buric, sau in zona buricului sunt date de viermii (parazitii) intestinali.
Poti face un test de fecale pentru a descoperii parazitul pe care il ai, dar testul trebuie uneori repetata la un intervald e cateva zile, pentru ca nu ies tot timpul in fecale, oua au paraziti.
Poti face un tratament naturist sau unul medicamentos ca sa scapi de ei, dar trebuie sa renunti la dulciuri si sucuri, pe o perioada de minim 3 saptamani, ca sa elimini atat parazitii cat si ouale lor.
Aentie la igiena riguroasa care se impune: spalat mainile dupa fiecare data cand mergi la toaleta, spalatul scaunului de la wc, spalatul lenjeriei de corp cu apa fiarta sau cu apa normal si apoi calcati cu fierul de calcat, pentru a distruge ouale.
Spalatul pe maini intotdeauna inainte de masa.
tratamentul parazitilor intestinali trebuie facut de taota familia, pentru ac este foarte contagios, luandu-se de pe scaunul wc-ului la toti membrii familiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anamaria50 iar vorbeste prostii.
Cine stie ce a gasit ea pe google.
Eu merg la fel pe inceput de hernie. Nu mai ridica obiecte grele o perioasa, si menajeaza-te si vezi cum merge.

| Kevinn2000 a răspuns:

Eu, personal, nu am mai auzit de durere a buricului.
Probabil nu este ceva grav, dar nu poti sa stii sigur.
Iti recomand sa intrebi doctorul de familie de ce te doare buricul...

| Henrypericolpublic a răspuns:

Pai pot fi mai multe cauze cum ar fi hernie sau o infectie in buric.
Poate fi si alt ceva cum ar fi apendice (daca ai de mult timp durerile alea nu cred ca e apendicele) sau alte probleme interne (intestinele, stomac, ficat etc.). Consulta neaparat un medic.

| shrink a răspuns:

Suna a inceput de hernie... mergi la un medic

| bmerry a răspuns:

Se poate ca problema sa fie puțin mai jos sau mai sus, iar tu sa resimti durerea in buric. Corpul uman nu resimte mereu durerea fix in locul in care este problema, așadar nu cred ca trebuie sa tratezi problema cu indiferenta. Un medic îți poate da răspunsul.

| vampyremisa a răspuns:

Mergi al medicul de familie. Daca vrei cere trimitere la internist. Poate fi un inceput de diverculita sau apendicita sau probleme ale tractului digestiv in general. Nu strica sa faci un consult de control.