| Flar3 a întrebat:

Salut. Am 15 ani si vara aceasta vreau sa ma apuc de culturism. Deja mananc proteine(nu neaparat din mancaruri sanatoase).

M-am gandit acum o vreme la steroizi, dar si la retentia spermei. Pentru cei care nu stiu ce e retentia spermei, practic, inseamna sa tii in tine sperma. Sperma contine testosteron, hormonul masculin.

Daca cineva stie sau a folosit steroizi care nu vine cu riscuri prea mari (tensiune, pierderea parului, infarct etc.), va rog sa imi spuneti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La varsta ta steroizii iti pot afecta cresterea. Mergi si trage de fiare si lasa porcariile astea.

| doctorandus a răspuns:

O picatura de sperma contine de circa sapte ori mai putin testosteron decat o picatura de sange.

Obtii o economie de 65000 ori mai mare daca nu te pisi 24 ore, cam asta e raportul dintre testosteronul excretat prin urina fara de testosteronul excretat intr-o ej.

Iar steroizi nu lua decat daca vrei sa ajungi la spital. Practic steroizi=anticonceptionale pentru barbati.

Răspuns utilizator avertizat
| 6Radu5 a răspuns:

Salut,daca vrei sa te faci mare,la varsta ta,cel mai bine este sa incepi fara steroizi sau alte substante. Daca te apuci de steroizi la varsta asta, oricum e cam imposibil sa ajunga pe mana ta o sa-ti regreti decizia in viitor cand o sa te doara toate. Poti sa iei creatina monohidratata ca e cea mai buna si poti sa iei si proteina praf, ai zis ca-ti iei proteina din mancaruri nu neaparat sanatoase, ma gandesc ca mananci iaurturi proteice/batoane care au o proeina chimica sa zic asa, nu ceva sanatos care sa te ajute.Adica vezi pe o sticla de iaurt proteic 40g de proteina si sari in sus,dar bagi in tine chimicale.Cel mai bine pentru masa musculara este o dieta cu carne multa(rosie,peste,de pasare),legume si fructe multe,seminte, nuci, lactate, ovaz, etc+creatina monohidrata si proteina praf.Proteina o bagi in aluat si faci clatite, gogosi.Cu timpul o sa cresti cat o șura.
Succes cu sportul!

| dancomanm a răspuns:

Steroizii vin si cu probleme la capitolul reproducere, este o forma a naturii de a se proteja de exemplare cu muschi si 0 creier.