| Andreipop123 a întrebat:

Salut, am 16 ani, 1.73m si 70kg. Vreau sa slăbesc cam 4-5kg iar apoi sa ma apuc de sala sa fac masa musculara. Cum as putea sa slăbesc? Am început să alerg îmbrăcat mai gros pentru a transpira si a arde grasimi, este ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apuca-te de sala si se topesc singure.

| Cosmin86 a răspuns:

E o prostie sa alergi imbracat, pierzi APA, nu calorii.

Tu vrei sa influentezi senzorul, transpiratia trebuie sa fie doar un INDICATOR al efortului.

Ce faci tu e ca si cum te duci in parcare, te urci in masina si muti cu degetul acul vitezometrului la 80, sa arate ca mergi cu 80km/h, chiar daca masina sta pe loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știi ce? Am ascultat un interviu în care un Prof. Dr. Univ. spunea că tot ceea ce credem că e bun sau rău, de fapt nu este așa. Trebuie să cercetăm întâi. Spre exemplu tu crezi că dacă faci sală o să trăiești mai mai mult, sau o sa fii mai sănătos. Tu, de fapt, îți soliciți inima, care va bate mai tare. Însă rezultate spectaculoase nu vei vedea, doar dacă îți dedici viața sportului. Și eu zic că nu merită să te "închini" sportului, trebuie să fii flexibil, să faci și alte lucruri într-o zi de 24 de ore.
Mai spunea că nu există foarte mari diferențe între cei ce practică sau nu sportul. Aș adăuga eu:
Este un "tabiet" fără de care uni nu pot trăi, iar alții pot.
Îmi pare rău ca nu pot să-ți atașez link-ul la acel clip! Ai fi putut sa tragi multe învățăminte din el.
Crede-mă că nu o sa fii mai fericit dacă slăbești 5 kg.
Nu asta e bogăția. Bogăția este sa ai lângă tine părinții, bunicii, să-ți faci o familie frumoasa, și cam atât. Restul se poate construi.

Nu o mai lungesc.
Eu nu-ți interzic să mergi, însă îți spun că e pierdere de timp, dacă crezi ca cu asta vei impresiona pe cineva. Mai bine citești, te dezvolți personal, ieși cu prietenii, îți trăiești viața.

Succes!

Nu cred ca te-am jignit, nu vad unde as fi făcut-o, totuși îmi cer iertare. Ți-am scris ca unui bun prieten.

| Gabriel_Claudiu_1992 a răspuns:

Mananca mai putin. Renunta la carbohidrati.