| fabian12345326 a întrebat:

Salut, am 16 ani am 1.75 și aprox 85 de kg. As vrea sa slăbesc foarte mult. Ce pot face, imi puteti recomanda niște exercitii pe care as putea sa le fac și o dieta va rog mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexElektro1987 a răspuns:

Salut. Daca vrei sa slabesti, trebuie sa fii in deficit caloric, adica sa aduci un aport zilnic de calorii mai mic decat corpul tau consuma ( cred ca ar trebui sa consumi zilnic alimente care insumate nu trec de 1700-1800kcal/zi ) si sa adaugi exercitii fizice.

Exercitii fizice, mai ales ca esti la inceput iti recomand sa faci pentru tot corpul ( umeri, spate, brate, antebrate, piept, abdomen, coapse, gambe ), poti cauta pe Youtube exercitii pentru grupele astea, pentru ca nu cred ca sta nimeni aici sa iti spuna exact ce exercitii, cate serii, cate repetari si de cate ori pe saptamana sa faci exercitii fizice pentru fiecare grupa in parte.

Cum am zis si mai sus, dieta ta sa se bazeze pe deficit caloric, adica poti manca tot ce vrei tu ( evita prajelile si alimentele foarte grase pentru ca dauneaza sanatatii ) si sa nu treci de un numar de 1700-1800kcal/zi si o sa slabesti.

4 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Bagă salata cu rosii castraveti salata verde ceapa putin ulei de masline ceapa verde ridichi in loc de masa de seara, umple burta cu salata seara.

nu te mai atinge de nimic acidulat nici macar de apa minerala acidulata.
fara zahar si grasimi lasă jos mikibizul si lasa-te de KFC

Asa acum stiu ca iti e lene sa faci sport

DAR EU AM INVENTAT CEL MAI BUN LUCRU PENTRU A SLABI
ȘTIU AI REFLEX-UL SĂ ÎȚÎ CUMPERI DIMINEATĂ O CUTIE DE COLA apoi o shaorma si alte prostii tampenii

când consideri că vrei să cumperi un lucru ne sănatos
mergi cumpăra-l si fal cadou la un cersator
asa faci bile albe in cer
are si omul ala ce sa mance

si nici tu nu bei cola

Tu nu ai copii saraci in clasa ta care aproape ca nu au ce sa manance?
Dacă tu tot ai mâncare să îți pui și în cap
da-i celui mai sarac din clasa ta exact lucrul de la care crez tu ca te-ai ingrașat sau că te-ar îngrășa
așa o sa știi că ai făcut o faptă bună și chiar dacă ție îți este foame bagi un iaurt niște sana făra cornuri fara cipsuri
Si dumnezeu o să te ajute să nu mai mănânci tâmpenii
pentru că știu tentația e mare
dar ațâta timp cât tu ai avut acel mare sandwich pe are il luasesi sa il mananci tu dar l-ai daruit unui om care poate nu are ce sa manance acasa
Atunci o sa stii ca ai facut o fapta buna
si sitind ca ai facut o fapta buna o sa capeeti puterea sa faci si alte fapte bune
si societatea o sa se schimbe in oameni mai buni

si poate acel coleg cand va ajunge el mare va deveni doctor sau mecanic si va ajuta si el la randul lui alti oameni
asa ca tu L-ai ajutat pe Isus Hristos
considera că i-ai dat Lui Isus Hristos un sandwich nu colegului tau
si nu astepta nici un fel de recompensa
nu il pune sa iti faca temele pentru asta
pentru ca altfel Dumnezeu nu te va mai recompensa daca tu te dai mare la colegi ca tu i-ai dat celui mai sarac din clasa cutia ta de coca cola in loc sa o bei tu

îti garatez că Dumenzeu te va ajuta dacă nu te lauzi si nu faci treaba asta ca pe o bravura

Iar tu dacă vrei să mănânci ceva la școala baga mere în ghiozdan
pentru ca la mere nu pofteste nimeni umple burta si tin de foame si poti sa mananci cate mere vrei tu ca iti garantez ca nu te ingrasi
si daca pofteste cineva la un mar dai ca nu saracesti tu de un mar
si nici nu e o paguba ca i-ai dat un mar la cine se uita la tine

asta este secretul
stiu ca nu poti sa te abtii cand treci pe langa shaormerie sa nu iti cumperi ceva de acolo
dar ia cu tine pe colegul care poate a mancat doar 1/4 paine in ziua respectiva cu putina apa calda si vegeta sau poate nu a mancat nimic sau poate in ziua respectiva are de mancare un singur ou doar atat pentru 24 ore, este posibil sa ai chiar in clasa la tiene un coleg care se culca ne mancat, in general cel care mai are frati surori si lucreaza doar mama lui si tatal lui nu exista... sau mama lui nu exista sau ambii parinti sunt plecati si si-au bagat piciorul si nu vor sa isi mai aduca aminte ca exista acel copil si l-au lasat la o bunica sau la o matusa care incerca sa ii faca o luna de zile de mancare din alocatie
deschide ochii si daruieste!

| Mirel4412 a răspuns:

Mananca salate, legume fructe, carne de pui, si dupa parerea mea cel mai important e sa bei apa multa, si sa faci cat de mult sport

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai manca mezeluri, fripturi, in primul rand. Si ai rabdare ca va dura saptamani sau chiar luni. Exercitii de sarit (coarda) si alergat daca poti. sau plimbatul cu bicicleta.

| Cksihja a răspuns:

Dacă vrei să slăbești trebuie să pui osul la treabă că degeaba nu faci nimic.