| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani, am miopie si urasc sa port ochelari. Stiu ca miopia nu se vindeca, dar am citit pe internet despre niste exercitii care te ajuta sa vindeci miopia. Este adevarat sau este doar o pierdere de timp? Vreau sa port lentile de contact, le pot purta de la 16 ani? Daca imi puteti spune si niste informatii in plus despre lentilele de contact, as aprecia enorm. Chiar merita lentilele de contact? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| brokxy a răspuns:

Si eu am miopie.Nu am lentile.Am ochelari dar nu ii port. Nu stiu daca te va ajuta dar eu mannac multi morcovi. Sa stii ca chiar ajuta nu imi pasa ce zic altii. Nu mi-a venit vederea de tot dar am momente cand vad mult mai clar. Plus cand sunt foarte obosita vad mai rau si mai in ceata. Incearca sa te odihnesti mai mult si sa te uiti mai putin pe telefon noaptea. Sau daca te uiti fa-o cu lumina aprinsa. Sa stii ca afecteaza si mai tare. Sau INCEARCA CIOCOLATA NEAGRA daca nu iti plac morcovii. si ea ajuta la imbunatatirea vederii. Nu te vindeci dar te ajuta sa vezi mai clar cateodata! Poti sa iti cumperi si lentile daca vrei dar trebuie hidratati ochii sa tot picuri pe ei la cateva ore

| gothicbat a răspuns:

Nu ai cum să-ți vindeci miopia cu exerciții, mămaligă și praz.
Totuși de ce ai urî să porți ochelari? Îi porți de nevoie, alții îi poartă ca un "moft", ca pe un accesoriu fashion.

| Horus35 a răspuns:

Vrăjeală... e destul de complicat cu lentile de contact. Dacă alegi să le porți, va trebui să mergi mai des la oftalmolog și urmărită mai atent problema. Poți vorbi cu un medic despre asta.

| DanielCD a răspuns:

Medicul oftalmolog e cel mai calificat pentru un raspuns, nu internetul! Iti dai seama ca are mai multa scoala si experienta ca un "user" de pe internet.