| Diners_David_C_Diners_2001 a întrebat:

Salut am 16 ani da cand respir adanc ma inteapa inima si daca incerc sa trag aer adanc ma inteapa si mai tare ce pot sa fac sa scap de intepaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| RusseCamelia27 a răspuns:

Cauzele pot fi : astmul: insotit de scurtarea respiratiei, tuse sau respiratie suieratoare;
- pneumonie, embolie pulmonara, pneumotorax sau inflamatia mucoasei din jurul plamanilor. In aceste cazuri, durera in piept se agraveaza in timpul respiratiei adanci sau a tusei, fiind de cele mai multe ori, ascutita;
- incordarea si inflamatia muschilor si a tendoanelor dintre coaste;
- anxietate si respiratie rapida.
Durerea in piept poate fi legata si de probleme ale sistemului digestiv: ulcer gastric, afectiuni ale vezicii biliare, calculi biliari, indigestie, arsuri stomacale sau reflux gastroesofagian.
La copii, de cele mai multe ori, durerea in piept nu este cauzata de probleme cardiace.