| Cosminarc2004 a întrebat:

Am 16 ani, fac 17 pe 21 ianuarie.
Mă confrunt cu o problemă de ceva vreme, o problemă legată de nervi.
Mă enervez foarte ușor, din sunete care mi se par insuportabile, din atingeri ale prietenilor, din lucruri pe care le văd.
Iar atunci când mă enervez mi se umflă venele pe tâmplă, simt o apăsare pe umeri si simt să lovesc obiecte necontrolat.
Încerc să controlez aceste manifestări, dar uneori nu ma pot abtine si doar asa ma pot calma (sa ma descarc)
Îmi puteți recomanda ce pastile să iau pentru calmare dar sa se gaseasca in farmacii, ceva să mă poata ajuta? Sau ceva sfaturi. Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Extraveral cu precauție, căci are o groază de contraindicații.
Dar cel mai important, exerciții de auto control.
Exercițiii de respirație în care te concentrezi la actul respirației.
Exerciții de gimnastică lentă cu concentrare asupra corpului tău, gen tai chi și qi gong. Le găsești pe You Tube.
Va dura, dar vei învinge.

| Cosminarc2004 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc, o să încerc!

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu iti recomand sa te rogi in fiecare dimineata lui Dumnezeu pentru ca sa te ajute in astfel de situatii. Nu uita ca la sfarsitul zilei sa-I multumesti.
Nervii nu sunt altceva decat draci, spirite rele care profita de slabiciunea oamenilor. Medicamentele -chiar date de psiholog- sunt doar pe moment si care au efecte negative. Pe cand de rugaciune chiar si Domnul Hristos a avut nevoie. Cu cat mai mult noi!

| Cosminarc2004 explică (pentru anonimg):

Sunt creștin ortodox, mă rog in fiecare seară, dar cred ca sunt unele lucruri care trebuie rezolvate și singur. Mă refer la acest caz, prin pastile si exercitii. Dar multumesc!

| Catrice a răspuns:

"din lucruri *PE* care le văd"
Undeva trebuie' sa fie o cauza, caută cauza și rezolv-o că pastilele rezolva doar efectul.

| Cosminarc2004 explică (pentru Catrice):

Păi mă refer că există unele lucruri încărcate in culori sau care mi se par mie enervante, fără motiv.

| Catrice a răspuns (pentru Cosminarc2004):

Autocontrol mămică

| Furnicuta000 a răspuns:

Cel mai bine e sa faci un sport ca sa iti descarci nervii, ajuta 100%. Pastilele sunt doar de moment, nu poti lua mai mult de 2-3 pe zi (chiar si asa e prea mult). Daca vrei neaparat pastile cele mai bune sunt cele pe baza de valeriana

| Cosminarc2004 explică (pentru Furnicuta000):

Nu știu ce sport ar trebui să fac, iar apropiații mi au recomandat o vizită la psihiatru?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Cosminarc2004):

Daca nu ai alta solutie, da, la psihiatru. Daca stai asa risti sa iti faci rau si tie si celor din jur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lua pastile. Suntem mamifere si agresivitatea e in firea noastra, a tuturor. Ia un obiect si arunca-l cu putere pana se sparge. Si nu sta prea mult timp in preajma altora.

| Cosminarc2004 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult de sfat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosminarc2004):

Cu placere.
Daca vrei pastile mergi mai bine la un medic bun.

| Cosminarc2004 explică:

Alte sfaturi? Idei?
Multumesc!