| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 16 ani (in 3 luni) iar inaltimea mea este 1.56. Exista vreo modalitate sa pot creste mai inalt? Sau cel putin sa ajut cresterea? De mentionat faptul ca parintii mei nu sunt foarte inalti, mama are 1.54 iar tata cam 1.72. M-am gandit sa ma duc pana la un endocrinolog dar nu stiu sigur cat o sa ma ajute acest lucru. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un sport practicat cu regularitate este ceea ce ai nevoie, fiindca iti stimuleaza hormonii de crestere si te ajuta sa te mai inalti. Dar trebuie facut ACUM aceste lucru, alegand unul din aceste sporturi: voleiul, baschetul, handbalul si inotul.
SALA nu este recomandata adolescentilor, fiindca inhiba hormonii de crestere.
Sala poti afec DUPA 20 de ani, cand cresterea ta in inaltime este incheiata.

| sierra1 a răspuns:

"vreo modalitate sa pot creste mai inalt?"

da, lasă timpul să lucreze!

| Donsavas a răspuns:

Mergi la endocrinolog
Exista hormoni de creștere injectabili

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Fiindca nu sunt cadru medical, nu iti pot da un raspuns foarte multumitor dar s-ar putea sa ai sanse facand sport precum baschet sau handbal.
Poate fi de folos si o vizita la un endocrinolog, am auzit de cateva persoane care in urma unei vizite la un medic competent, prin folosirea unor pastile recomandate de medicul respectiv in urma analizelor si consultatiilor, au folosit medicamentul oferit si i-a ajutat in crestere.

Succes si numai bine!

| MadRaven a răspuns:

Uite, folosind calculul de pe acest site limita maxima a taliei este 1, 74 pentru tine ( https://ebmcalc.com/HeightPotential.htm ).
Important de stiut este ca inaltimea nu este determinata strict genetic, adica nu mostenesti o anume inaltime ci o limita de dezvoltare. In functie de inaltimea parintilor mostenesti un minim si un maxim al taliei, asta e partea genetica. Tine de factorii de mediu daca atingi sau nu limita maxima, iar aici intra nutritia corespunzatoare, sportul etc.
Deci poti manca cat mai sanatos ca sa te asiguri ca oferi organismului gama completa de vitamine si minerale necesare dezvoltarii si cresterii, poti practica un sport si poti sa ai grija de sanatatea ta ca sa te asiguri ca procesele de crestere nu sunt incetinite dar nu poti face "minuni", adica nu poti creste chiar cat vrei tu ci atat cat iti permite si substratul genetic.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Mergi la înot și la baschet și vei crește în înălțime până la vârsta de 20-21 de ani.