| teodore15 a întrebat:

Am 16 ani si 9 luni. Am o intrebare. Am 1, 67m si 62 kg, vreau sa mai cresc in inaltime si am fost la endocrinolog. Doctorul mi-a spus ca trebuie sa fac tratament daca nu am cartilajele de crestere inchise. Am facut o radiografie la mana si cei de la raze mi-au spus ca am cartilajele aproape inchise. Doctorul endocrinolog e acum in concediu deci as dori o parere. Ce credeti mai sunt sanse de crescut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iiRadu a răspuns:

Spabe de tot, desigur vei creste dar foarte incet... dezvoltarea va fi chiar grea in modul care l-ai descris mai sus, dar nu iti face griji fiindca vei creste.

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu cred că au spus doctori aşa ceva.Fă ceva sport şi te vei dezvolta pănă la la vârsta de (+,-) 20 de ani.

| teodore15 explică (pentru onasis1961):

Pai am facut doua raze deoarece vroiam sa ma asigur si la amandoua mi-au spus acelasi lucru: cartilaje de crestere epuizate si in curs de inchidere!

| FastAndFurious a răspuns:

Doctorul ala o sa revina din concediu. El te-a monitorizat, tot la el te duci nu la babe pe net.

| hunterr a răspuns:

Pai in mod normal ar trebui sa mai cresti, adica esti inca mic...baietii cresc pana pe la 20-21 de ani!

| hunterr a răspuns:

Mai ales daca ai parintii(in special tatal) mai inalti si tu vei creste. Spre exemplu daca tatal tau are 1, 75-1, 80 si tu tot pe undeva pe acolo vei ajunge!

| K1duTz92 a răspuns:

Nu te lua dupa doctori 100%..ai doar 16 ani.