| bogdannn114 a întrebat:

Salut, am 16 ani si a inceput sa imi bata inima mai tare, nu cred ca mi s-a mai intamplat, beau de mult timp hell, si chiar in fiecare zi timp de o saptamana cateodata, l-am aruncat acum cand am vazut ca imi bate inima, ce se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Stai linisit, e din cauza excesului de energizant. O sa isi revina la normal inima daca te odihnesti suficient si renunti la energizant.

| NotNamed a răspuns:

Nu sunt bune energizantele, poti face cheaguri de sange si atacuri de inima. O colega de liceu a patit.o. Acum n.are voie sa manance anumite alimente pe care le iubea, n.are voie sa faca efort, sa stea in frig. E naspa rau. Lasa.te de bautura aia gustoasa si ieftina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti foarte usor sa te indrepti spre un infart sau diabet.

| Ansmsmsk82822828 a răspuns (pentru anonim_4396):

OMG, de unde ai ajuns la concluzia ca e diabet? Infarct? Doamne ferește, hai sa nu ne dam medici pe TPU doar pentru ca putem, hai sa nu vorbim daca nu avem studii medicale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ansmsmsk82822828):

In primul rand nu am zis ca exista nimic 100% ci ca exista un un risc.
Si in al doilea rand da inima are de suferit, nu trebuie sa ai diploma sa iti dai seama ce efecte negative are un energizant la un copil.
Daca citesti vreodata cu atentie ce scrie pe etichetele energizantelor vei vedea astea :
- CONTINUT RIDICAT DE COFEINE (da chiar cu litere mari scrie);
- nerecomandat copiilor, gravidelor, diabeticilor, cardiacilor, etc.
Si da exista si un risc de diabet, contine zahar, cand consumi zilnic energizant la doza de 250 de ml asta poti sa patesti in timp, sunt vreo 27 grame de glucide (adica zahar) in doza aia ceea ce e foarte mult.
Energia necesara unui copil se poate face si din alte surse cum ar fi suplimente vitamine sau prin consum de legume si fructe plus un stil de viata sanatos.
Asta ti-o putea spune si bunicii tai de la tara care stiu mai bine ce trebuie sa consumi si sa bei pentru a avea o sanatate de fier si ei nu cred ca au facut medicina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hell ți o trebui cumetre în hell vei ajunge.

| UnDiavol a răspuns:

Nu mai bea Hel Bogdan din cauza la Hel îți distruge inima și poți face anumite boli de inima din cauza la Hel Ai grija sfatul meu este ca de la frate la frate s dal naibi de Hel ești foarte foarte tânăra ai abia 16 nu ar fi pacata de tine nici nu vreau za zic lasă Hel nu sunt bune niciun fel de energizat nici alcoolul nu mai bea ai grija de tine poți Deveni și dependent și atunci greu de tot scapi de Hell ai grija

| aimullah123 a răspuns:

Poate ai un nivel general de anxietate mai ridicat si atunci cand consumi energizante, cofeina, ceai verde/ ceai negru etc te agiti tu
mai tare si de aceea iti bate inima. Nu mai consuma energizante, coca cola, pepsi, ceai verde, ceai negru etc.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Nu mai baga Hell ca nu-i bun.

| Lorena6879 a răspuns:

Nea apă

| lamasanustefan a răspuns:

Salut Bogdan, NU mai bea energizante de niciun fel.
Poți face un infarct, și poți muri.
Eu am fost dependent la un moment dat de alcool, mai exact de bere, de la vârsta de 13 ani.(Acum având 18 ani)
Și m-am lăsat din cauză că odată am vrut să mă Sinucid(de mai multe ori). Si familia mi-a spus "Lasă-te, că dacă mai continui, riști să faci un infarct, sau doamne fereste sa mai incerci sa faci ceva".
Si uite, in ziua de azi eu nu mai beau deloc alcool!
Asa ca si tu lasa-te de "Hell" sau alte porcării de genu!
Baftă!

| Ansmsmsk82822828 a răspuns:

Oh..de asta este bun consultul unui medic, nu TPU... ca sa iti răspund la întrebare, ai 16 ani, ma îndoiesc ca bei energizante de când te-ai născut, deci nu, nu de la energizante iti bate inima asa de tare, probabil au și ele o parte din vina dar asa nu o sa stii decât după un consult medical, ce cred eu ca e? Eu cred ca ai un nivel de anxietate ridicat, poate chiar ai întâmpinat niște atacuri de panica, la vârsta ta nu e posibil ca energizantele sa iti provoace palpitații majore