| kneegrow a întrebat:

Salut! Am 16 ani si am 1.82 in inaltime si sunt gras, adica sunt batoza nu ca gras, am undeva la 90-95 de kile, eu de mic am fost slab, dar parintii mei mi-au dat niste pastile sa imi incetineasca metabolismul si sa ma ingras, cum as putea sa fac sa imi fac metabolismul mai rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ivanjimenez a răspuns:

Incearca un sport de contact, box, muay thai, kickboxing, taekwondo, karate etc... Sunt cele mai bune pentru a slabi in timp record, indrasnesc sa spun ca nici nu ai nevoie de diete daca le practici, dar asta depinde de tine. Ah, si nu te mai descuraja singur numindu-te batoza, balena, rinocer sau cine stie ce iti mai spui. Deja ai luat cea mai importanta decizie, vrei sa fii sanatos, asa ca acum doar pune in practica asta si vei vedea rezultatele, cum am spus, foarte foarte rapid.

| kneegrow explică (pentru Ivanjimenez):

De slabit slabesc, dar imi este frica ca o sa mi se lase pielea mane

| Vântulalb a răspuns (pentru kneegrow):

La varsta asta nu se va lasa pielea.
Mai ales daca vei face sport.
Greseala asta o fac multi parinti. Hranesc cu forta, dau vitamine, apoi chinuie copilul sa slabeasca cu tot felul de regimuri si interdictii.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facand sport zilnic poti sa slabesti frumos si sanatos.
Nu ai nevoie sa iei nici un fel de medicatie ca sa-ti stimulezi metabolismul, doar sa faci sport, mult sport!

Uite aici un calculator de BMI care iti va arata care este greutatea ta normala 77kg si cum esti acum: supraponderal

https://www.pcfarm.ro/Calculeaza_BMI_greutate_corporala.php

| sierra1 a răspuns:

Părinții sunt și ei, mai rotofei?

| kneegrow explică (pentru sierra1):

Nu

| sierra1 a răspuns (pentru kneegrow):

Atunci stai liniștit, in 2-3 ani, intri in normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dieta și mușchi.

| grasucareaslabitsiaremuschi a răspuns:

Poti prin sport mult (cardio, HIIT cate 30-60 minute pe zi), ridicat de greutati, calisthenics si ceai verde, mancat sanatos, carne fiarta sau la cuptor fara ulei, nu lua pastile de slabit sau alte porcarii ca mai mult o sa faci rau organismului, in cam 5-6 luni esti gata si n-o sa ai multa piele lasata daca ai 90 kg, poate doar putin la burta, daca aveai 150 atunci aveai si iti trebuia operatie