| Moggy a întrebat:

Am 16 ani si am hipoacuzie pe urechea stanga. Nu pot auzi frecvențe peste 9khz.
Doctorul mi-a zis ca inca nu am nevoie de aparat auditiv.
Ce vreau sa stiu e daca hipoacuzia va continua sa evolueze spre frecvente si mai joase in timp. Stiu ca in general la batranete scazi pe undeva pe la 8khz daca nu ai traume sonore/mecanice.
In cazul meu pot sa scad pana la 2-3 khz pe urechea afectata pana la batranete din cauze naturale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Serios? Ai fost la medic si acum ne intrebi pe noi asta? De ce nu l-ai intrebat pe el atunci?

| Digikey a răspuns:

Daca te duci la doua nunti unde au boxe de 2000W si stai pe langa boxe nu trebuie sa astepti pana la batranete. Oricum dupa 9khz nu se intampla mai nimic. Vocea umana se invarte intre 40-4000 hz.