| Spurtzizc a întrebat:

Am 16 ani si am probleme cu spatele. Acum putin timp am slabit 15 kg intr-un timp nu foarte lung. Acum spatele meu este cam curbat, nu este drept. Nu am dureri asa ca nu stiu daca o pot numi CIFOZA.

Intrebarea mea este daca imi mai pot indrepta spatele cu exercitii fizice s-au prin alta metoda?

Cat timp imi va lua ca sa il indrept daca merge?

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Da, fiindca esti inca in perioada de formare, sigur ca ti se poate indrepta spatele, atata timp cat pastrezi o postura a spatelui cat mai dreapta si corecta, atat ziua, cat si noaptea, combinata cu exercitii specifice deformarilor si durerilor coloanei. Trebuie sa ai in vedere ca spatele ti se lasa si devine tot mai curbat pe zi ce trece mai ales din cauza musculaturii spatelui, care nu s-a dezvoltat bine inca. Pentru a mentine coloana dreapta, ai nevoie de voina si putere fizica, asa ca aici sunt cele mai utile exercitiile fizice. Si eu am trecut prin ceea ce treci tu, iar in liceu atat la orele de sport cat si in afara lor mi-au fost recomandate anumite exercitii pentru musculatura la saltea si spaliere. In afara de acestea, am incercat ca si noaptea sa evit sa dorm intr-o pozitie incovoiata, astfel, trezindu-ma fara toate acele dureri de spate dupa somn. Tot asa, mai evita si statul mult la calculator/telefon, fiindca in momentele acelea capul, muschii gatului si ai spatelui, inclusiv coloana, sunt toate asezate in aceeasi pozitie incorecta pentru mult, mult timp si asta provoaca cel mai des durerile si curbarea spatelui. Fa pauze dese de la birou, ridica-te de pe scaun si umbla efectiv prin camera cateva minute indreptandu-ti spatele, poti incerca si cu o coada de mop/matura/altceva sa iti indrepti spatele asezand-o la nivelul omoplatilor si prinzandu-ti bratele de ea, mai poti la fel de bine ruga pe cineva apropiat sa iti maseze spatele prin miscari usoare de indreptare a lui sau cel mai indicat ar fi sa mergi la un terapeut. Cel mai bine e ca in momentele tale de ragaz, sa te apuci tot mai determinat pe zi ce trece sa faci un anumit numar de exercitii fizice pe zi. Astfel, vei vedea ca in timp, poate chiar cateva luni, vei simti cum vei sta mai drept fara asa mult efort si coloana isi va reveni.
Fii doar atent sa nu iti prea obosesti spatele cu prea multe exercitii pe zi sau carand obiecte grele sau chiar, revenind la pozitiile incorecte pentru mult timp! Totul tine, pana la urma, si de gandirea ta, si anume ca trebuie sa pui pret de acum inainte pe ideea ca o postura a spatelui corecta este valoroasa atat pentru tine cat si pentru imaginea ta in societate, iar pentru a parea in ochii celorlalti un baiat drept, sanatos si atletic, e bine sa iti faci un tel din asta, sa iti pastrezi vointa si motivatia de a continua recuperarea, fiindca beneficiile schimbarii iti vor fi exclusiv de folos toata viata. Iti vei multumi tie mai pe viitor ca ai luat atitudine acum in tinerete sa rezolvi o problema asa importanta precum indreptarea coloanei si intarirea musculaturii spatelui.

Aici ai un video pentru exercitii sau mai poti cauta alte miscari specifice pe Google Imagini cu "exercising for spine" / " exercising for back" / "exercising for back pain"
http://youtu.be/CO3racIlTcg

2 răspunsuri:
| Simonasimona1992 a răspuns:

Bună! Da. Iti poti indrepta spatele.se poate sa fie o cifoza. Cifoza incipienta nu da dureri. Mergi la un kinetoterapeut/ fizioterapeut si urmeaza-i toate indicatiile. Si ai grija la postura pe care o adopti( adica stai drept, trage umerii in spate, stai drept cand stai la calculator). Si da..mergi la kinetoterapeut!

| DoarCurios a răspuns:

Practică înot, după câteva săptămâni o sa vezi diferențe.