| Razvanrz311 a întrebat:

Salut, am 16 ani si am scolioza, putina cifoza si cred ca am si spondiloza toracala. Vreau sa imi fac o radiografie si sa îi arat pentru ca nu ma crede dar nu pot fara maica mea pentru ca mi am mai facut una la picior si imi spune ca radiografiile radiaza si ca mor de la ele. Cum sa ii explic ca daca las chestiile astea netratate o sa ajung sa merg cu bastonul de la 30 de ani? Eu zic ca este mai periculos sa lasi scolioza netratata decat sa iti faci 2 radiografii in 2 luni

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu se poate sa mergi cu un alt membru din familie care este adult? Iar diagnosticul trebuie pus in urma unor analize, nu citind de pe net. Dupa logica asta, mori zilnic de la ceva : de la cuptorul cu microunde, de la iradiatiile telefonului sau a altor gadgeturi, de la antene de net sau alte cele.Si ce sa vezi, de fapt nimeni nu a murit vreodata de la ele.Cateva radiografii nu egaleaza cu accidentul nuclear de la Cernobîl.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Fiecare "diagnostic", mai sus de tine scris, trebuie stabilit de un medic în urma radiografiilor / CT și palpării coloanei. Te sfătuiesc să mergi întâi la un ortoped; poate nu trebuie atâtea radiografii ci un singur CT al coloanei. Spune-le părinților tăi că noile aparaturi sunt moderne și cu risc minim de iradiere. Apoi doar cazurile grave poartă un corset special; în rest trebuie fizioterapie! Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat