| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am 16 ani si de 3 luni imi simt ochii obositi si ma doare capul, iar acestea se accentueaza la folosirea ecranelor.
Totul a inceput pe 23 feb, in timp ce ma uitam pe PC, a inceput sa ma ia ameteala, iar dupa cateva ore a trecut. Asa a fost si pe 24, iar pe 25 seara cand am fost la culcare am inceput sa simt o presiune mare la cap si imi venea sa vomit. Cu mare greutate, dupa cateva ore am reusit sa adorm. Am fost si la oftalmologie si la neurologie, am facut si un IRM cerebral cu contrast, iar la acestea iese totul in regula. Stie cineva ce ar putea sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Bună! Stai liniștit! Toate lucrurile apar și cândva dispar. Ieși, te rog, din casă, mergi afară la aer, relaxează-te, mănâncă sănătos, bea suficiente lichide și dormi cât poți de mult! Tu ești stresat la max.+1! Numai bine!

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca medicii spun ca este ok ei stiu, ar trebui sa repeti analizele la alt cabinet nu unde ai mai fost, sa vezi o a doua opinie, eu cred ca ai nevoie de ochelari deci trebuie sa te mai vada un medic oftalmolog bun de la un spital de ochi care sa iti faca cîmp vizual fund de ochi si determinare dioptrie, si el va decide daca iti va da ochelari sau va trebuii sa pui picaturi in ochi, sau si picaturi si ochelari, mergi cu parintii tai la un spital de ochi trebuie sa suni sa te programezi sa i ei trimitere de la medicul de familie, nu te poti duce singur, trebuie sa fie unul din părinti cu tine mama ta sau tatal tau, deoarece fiind minor nu te vor primii in spital ne insotit de unul din părinti.

| anounymus a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am facut examen complet oftalmologic (autorefractometria, determinarea acuitatii vizuale, verificarea motilitatii oculare, biomicroscopia, examinarea fundului de ochi)

| Caro34 a răspuns:

Bună! Ar trebui să mergi și la ORL, iar dacă totul e OK acolo atunci un set complet de analize de sânge ar fi super fiindcă poate fi de la fiere. Numai bine!

| anounymus a răspuns (pentru Caro34):

Am fost si la ORL si mi-au spus ca am rinita cronica si am facut si analize de sange, iar acestea sunt bune

| Caro34 a răspuns (pentru anounymus):

Bună! Atunci de la acea rinită cronică / proces inflamator cronic ai: presiunea în cap, oboseala ochilor și durere de cap. Pe scurt, acolo ai o inflamație continuă! Cum te-ai putea simți? Totul e cronicizat! Ai primit tratament? Numai bine!

| anounymus a răspuns (pentru Caro34):

Da, dar nasul meu este infundat foarte rar, deci nu justifica presiunea din cap

| Caro34 a răspuns (pentru anounymus):

Totuși cred că ar fi bine să mănânci puțină sare și să vezi cum te simți! Acolo mai poate fi ceva periferic! Multă sănătate!

| anounymus a răspuns (pentru Caro34):

Poti citii ce am scris mai sus si sa imi spui ce crezi. Si mai am o intrebare, este posibil ca aceste simptome sa ramana pentru toata viata?

| anounymus a răspuns (pentru Caro34):

Ok, multumesc mult!

| Caro34 a răspuns (pentru anounymus):

Bună! Stai liniștit! Toate lucrurile apar și cândva dispar. Ieși, te rog, din casă, mergi afară la aer, relaxează-te, mănâncă sănătos, bea suficiente lichide și dormi cât poți de mult! Tu ești stresat la max.+1! Numai bine!

| sammie a răspuns:

Încearcă să eviți mai mult ecranele, oboseala și stresul. Încearcă să ieși la lumina soarelui și să stai cât mai mult pe-afară.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă toate analizele ies în regula și tu totuși te simți rău, cred ca știu eu diagnosticul : deficiență de femeie. Stres posttraumatic cauzat din lipsă de 3, 14zda ( daca înțelegi ce vreau sa zic). Mai știu din ăștia care se plângeau ca le era rău, apoi când au mers la femeii, țopăiau ca iezii.

| IonelaIasmina a răspuns:

Este din cauza ecranelor! Doar încearcă să le eviți! Dacă ai fost la oftalmologie, neurologie...și ai mai făcut și un IRM, înseamnă că e totul în regulă!
Sănătate multă!

| anounymus a răspuns:

Mentionez ca mai am si alte simptome care pot fi legate sau nu de problema curenta. In primul rand, mai ales dimineata imi simt muschii de la gat tensionati si in mare parte gatul trosteste cand il rotesc.
(1) Pe langa asta mai am si niste discomforturi deasupra buricului, care apar dimineata, dupa ce mananc. (2) Pe langa asta scaunul meu este mai moale decat de obicei si mai regulat. Simptome (1) si (2) dureaza cam 2 - 3 samptamini, dispar si reapar

| anounymus a răspuns:

Am uitat sa va mai zic ca inainte ca toate astea sa inceapa, imi petreceam cam toata ziua la calculator, iar in ultimile luni dormeam foarte putin (3 - 4 - 5) ore. Exista o sansa ca aceasta sa fie problema?