| VladMarian77 a întrebat:

Am 16 ani si de ieri mai spre seara m-a luat o oarecare durere in zona inimii pe acolo dar nu e o durere insuportabila si nu e constanta. Azi cat am fost la scoala nu am simtit nimic dar dupa ce am scapat am fumat o tigara slim si m-a luat iar si imi bate inima mai repede decat de obicei, adica am masurat pulsul cu o aplicatie Samsung health si inainte aveam constant 88 bpm, iar acum am 100 si putin. De la ce o fi si ce sa fac? Nu fumez regulat, doar 1 rar si nici nu consum alcool.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| teo530 a răspuns:

În primul rând nu mai fuma. Apoi du-te la o farmacie cum a zis andrewR sau la medicul de familie şi dacă îţi recomandă un consult de specialitate atunci să-l faci. Dacă te întreabă dacă fumezi spune-i adevărul chiar dacă află părinţii, asta dacă ţii la tine.

1 răspuns:
| AndrewR a răspuns:

Cu siguranta aparatele nu sunt profesionale cu care ti-ai luat pulsul. mergi mai bine la o farmacie, te va ajuta mult!
Doar dupa sport poti avea pulsul atata sau la un anumite efort exercitat,