| Marceltst a întrebat:

Am 16 ani si ieri am observat ca mi sa inflamat ganglionul limfatic de sub ureche. Si azi observ ca se mai imflameaza doi la nivelul gatului. Ce sa fac? Ps: Nu locuiesc in Romania.
De ce s-au imflamat? Pe mine nu ma doare si nici nu e pielea rosie, decat i umflatura.
Exista tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi "Oreion" (nu sunt sigur!). Trebuie sa mergi la medic, urgent. Altfel vei ramane fara urmasi.

| Marceltst explică (pentru Salontanul):

Si oreionul de la ce se face? Frig?

| Salontanul a răspuns (pentru Marceltst):

Nu de la frig ci de la un virus aflat in atmosfera. Atentie! La tine poate fi altceva dar tot trebuie mers urgent la medic.
Oreionul (se scrie cu litera mare) are urmatoarele simptome:
- cresterea in volum, dureroasa, a uneia sau ambelor glande parotide; unul sau ambii obraji pot fi umflati, aproximativ 30-40% din cei infectati prezinta acest simptom care e considerat de catre multi un semn caracteristic pentru boala desi el poate aparea si in alte afectiuni
- febra cuprinsa intre 38-40 grade C
- cefalee (dureri de cap), durere la nivelul urechii, senzatie de gat uscat si durere la inghitire sau deschiderea gurii
- durere resimtita atunci cand se consuma mancaruri sau bauturi acre cum ar fi sucuri sau citrice
- oboseala cu dureri musculare sau articulare
- lipsa poftei de mancare si varsaturi.

| BackAgain a răspuns (pentru Marceltst):

Oreionul nu-l faci de la frig laughing Parotidita epidemica e denumirea mai "sofisticata" a oreionului si e o infectie virala cu virusul urlian.

| Marceltst explică (pentru BackAgain):

Eu nu am nici unul din aceste simptome. Ale Oreionului

| Marceltst explică (pentru BackAgain):

Eu nu am aveste simptome. Crezi ca poate fi o infectie la urechia stanga? Doar pe partea stanga sau umflat.

| Marceltst explică (pentru Salontanul):

Eu nu am nici unul din aceste simptome. Crezi ca poate fi o infectie la urechea stanga? Ca doar pe partea aia s-a umflat. De obicei mergeam cu bicicletavla liceu si era curent si frig dimineata, nu purtam caciula. Si paraca cateodata mai simt un pic ca ma doare ureachea stanga.

| BackAgain a răspuns (pentru Marceltst):

Pot fi multe. Poate sa nu fie oreion, poate sa fie (eu am avut doar pe o parte). Daca te apuci sa cauti pe Google, o sa gasesti tot felul de variante de ce ar putea fi. Nu te lua dupa ele. Mergi la doctor sa te consulte ca doar de-aia e doctor, o sa-ti zica el/ea ce ai. Te asigur ca isi da seama mai bine decat userii TPU din auzite sau decat prietenul Google.

| Salontanul a răspuns (pentru Marceltst):

Ti-am spus ca nu pot sa-mi dau seama. Consultatiile nu se fac pe internet. Oricum este o problema si te rog sa nu mai intrebi si sa mergi la medic. Si asdtazi te poti duce la urgenta la un spital. Nu te juca! Poti ramane surd sau cu alte probleme.

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la medic! Mega infectie in corp!
Oriunde te-ai afla pe globul asta, sunt medici, sunt spitale, este asistenta medicala, deci nu ai motiv sa spui ca nu poti merge la medic!
Ganglionii limfatici inflamati in asa hal spun calr ca este froma de o infectie majora in corp sau chiar cancer.
Tratamentul se face doar dupa niste analize medicale de sange si radiografii, pentru a descoperii ce organ este bolnav.
Pentru ca, poti avea de exemplu cancer la stomac, si ti se umfla ganglionii de la ureche, sau poti avea cancer testicular si te umfla ganglionii de la incheietura piciorului.

| DannyR0 a răspuns:

Ganglionii limfatici fac parte din sistemul nostru imunitar, iar inflamatia survine ca o reactie a corpului asupra unei infectii, unui virus. Spre exemplu, si eu am avut ganglionii umflati la ureche in urma unei otite. Recomandarea mea e sa-ti faci un control la urechi, sa apelezi la un medic daca nu redreseaza. In principiu in urma unui tratament se vor "retrage" definitiv sau nu. Tratamente exista, insa poti ramane cu mici umflaturi, insesizabile.

| Amnaaa a răspuns:

Eu am observat că mi se inflamează ganglionii când am o infecție în corp și după puțin timp mă și răcesc.