| Hehehahah a întrebat:

Salut. Am 16 ani și mă confrunt cu o problema la nas. Îmi curge sânge din nas. Am observat că la fiecare o lună... Cam la 4-5 săptămâni îmi curge sânge din nas. In perioada verii pe căldura am tot avut problema asta și medicul ORL mi-a spus că e de la căldura, efort... Oboseala. Însă aseară la 3 dimineața m-am trezit că îmi curge sânge din nas când dormeam. Mi-a curs picături cam 5-10 minute dar am oprit o repejor. A fost ceva minor, însă de la ce? Încă și acum am așa o senzație de nara puțin înfundată. Mi-e frica sa nu îmi curga din nou.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Mergi și fă-i niște analize de sânge complete; nu e de la căldură! Apoi tu nu ai grijă de tine: somn, mâncare corectă și sănătoasă, lichide destule, muncă aternata cu odihna etc. etc., deci... Cauza/cauzele trebuie corect stabilite și tratate, altfel treaba revine. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,sa iei niște calciu, câteva vitamine și încearcă sa mananci sanatos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evita o perioada sa stai mult timp in bătaia soarelui, și depune mai puțin efort, și alții depun eforturi și stau în soare și nu au probleme, nu cred că e de la căldură

| Anonimul151 a răspuns:

Oboseala, și căldura sunt cauze pentru posibile sangerari nazale. Însă mai pot fii o mulțime de cauze. Cel mai bine ar fi sa mergi din nou la medic ( la unul diferit, sa explici situația ), ca sângerarea se pornește dintr-o data seara în timp ce dormi.

Nu prea e bine.

Următorul pas ar fi să faci și niște analize de sânge.

Poate fi lipsa de vitamine, calciu etc.

Mai multe doar medicul îți poate spune. Încearcă și du-te și la medicul de familie si vezi ce spune și el.

Multă sănătate!

| NisipLaMare a răspuns:

Mananca mai sanatos gen vegetale, evita prajelile si grasimile gen cascavaluri la sandwitch si sosuri cu iaurt, efortul fizic epuizant si putina odihna, deshidratarea prin stat in soare cu capul fara o șapcă sau palarie, nu vrei șapcă pune-ti un batic cu pirati sau pokemoni, lipsa de cateva vitamine, si problema vine de la putin somn.

| Motisor a răspuns:

E simplu. Ai Covid.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Motisor):

Asa zici la toti laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și tu vei urma, nu scapi, soarta ți pecetluitawinking

| NisipLaMare a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa este, omul realizeaza adevarul si i-l accepta atunci cand este prea prea tarziu si alegerile in raport cu consecințele scad dramatic.De exemplu daca iti faci ficatul praf din ignoranță te duci spre sfârșit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mnu,majoritatea ați inteles altceva vad.la fiecare intrebare raspunde cu "ai covid" de aia am răspuns asahappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Răspunsul meu era sarcastic. Am văzut că răspunde la fiecare întrebare cu aceeași replica