| Modx a întrebat:

am 16 ani si sunt baiat. am o problema, de ceva timp ma doare burta in zona buricului pe partea stanga, nu stiu ce sa fac ma doare cam 1 ora apoi ma lasa si tot asa. Va rog frumos sa-mi spuneti ce sa fac sau macar sa-mi spuneti ce am daca stiti. Multumesc anticipat si imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| DeeDee a răspuns:

Buna! Dupa localizare (singura chestie pe care ne-ai spus-o), diagnosticele probabile sunt:
- enterocolita acuta (adica infectie bacteriana)
- ulcer peptic.
Nu cred ca la varta ta ai facut pancreatita.
Oricum, cele doua de mai sus necesita atentie medicala, asa ca iti sugerez sa te duci la un control.
Este posibil sa ai altceva, dar ai spus prea putin despre durere ca sa imi dau seama: ce caracter are (intepatura, sfasiere), cat de rau doare, daca se mai deplaseaza sau ramane pe loc, pe ce suprafata de doare, etc.

| DeeDee a răspuns:

Caracter de intepatura = gaze. Merg tot pe enterocolita. Mergi la doctor sa se uite putin prin scaunul tau.

| dani9354 a răspuns:

Probabil ii o apendicita nu imi poat da seama dupa descriere, depinde daca ai stari febrile sau nu.In cel mai bun caz mergi la URGENTE si te rezolva sper cu profesionalism medicii de acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| Genius21 a răspuns:

Copile...
Tu prezinţi simptomele unei tumori!
Trebuie să faci un control URGENT!
Există şansa ca tumoarea să nu se fi răspândit in restul organismului. Deci, du-te de urgenţă la medic, până nu e prea târziu!

| Modx explică:

Are caracter de intepatura. in zona cu apendicita dar in partea stanga.