| GeorgeBerbec a întrebat:

Am 17 ani si am inaltimea de 1.70 si greutatea de 55kg. De 2 ani de zile am aceeasi inaltime. Am facut fotbal 4 ani dar m-am lasat acum 3 ani. In rest nu pot sa zic ca am o viata foarte activa, in general de la liceu si pana acasa asta este tot ce fac intr-o zi. De o luna m-am apucat de sala ca sa fac miscare. Aveti idee ce as putea sa fac sa cresc in inaltime, mi-as dori sa ajung pana la 1.80. Am cautat pe net ogramada de metode si le-am incercat de cateva luni dar nici una nu a mers(de la alimentatie la exercitii fizice)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dimensiunile fizice definitive ale corpului fiecarui individ de pe aceasta planeta, sunt stabilite GENETIC chiar din momentul in care se produce conceptia prin aranjarea in lantul ADN al celor 23 de perechi de cromozomi transmisi de catre parinti. Fiindca respectiva informatie genetica inscrisa in ADN-ul fiecarui individ este unica si extrem de precis stabilita, intreaga dezvoltare a organismului va fi in conformitate cu informatiile existente. In concluzie orice ai face nu vei reusi sa-ti modifici inaltimea, exact la fel cum nu se poate modifica culoarea pielii, a ochilor, a parului, marimea talpi piciorului, lungimea bratelor, picioarelor, etc. etc. Multa sanatate!