| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Am 17 ani și de când ma știu mă comport exemplar oriunde mă aflu deoarece ascund o problemă care mă oprește să fiu altfel. Dacă cineva țipă la mine sau îmi atrage observația, îmi vine să plâng și nu mă pot opri. Știu că este o problemă de natură mentală, fiindcă nu o pot controla indiferent ce aș face. Știți cumva cum aș putea scăpa de această problema? Nu cred că m-ar ajuta un psihiatru deoarece o simplă consolare nu poate să mă facă să ma opresc din a mai plânge.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric este o problema de psiholog sau psihiatru!

| Sophieka a răspuns:

Ai anumite traume din copilarie care iti genereaza situatia asta...

Un terapeut / o constelatie familiala ti-ar fi de folos.
Un terapeut bun nu cauta sa te consoleze, ci sa-ti gaseasca situatia care ti-a declansat aceasta problema, sa o scoata la suprafata si sa te ajute sa te vindeci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ești sensibil, super sensibil și atunci de aici reacțiile acestea. Dacă totuși ieșirile tale sunt super violente atunci, da, poate ar fi cazul să consulți un psiholog, în primă fază și apoi un psihiatru. Psihiatrul nu-ți va oferi consolare ci pastile și un diagnostic, cel mult îți va face și el niște teste psihologice-psihiatrice, iar psihologul îți va oferi ajutor, pe la el poți considera că e o consolare, dar nici acolo nu e așa, e ajutor, te ajută să te descoperi pe tine mai în amănunt, te despică pe tine în mii de bucăți, cum tu desprinzi fâșiile unei cepe și mai descoperi un strat și încă un strat, și încă un strat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să treci de un șoc care te va face exact invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altfel nu vei scăpa de starea asta

| Miruna333 a răspuns:

Te duci la psiholog, nu psihiatru, Nu este o simpla,, consolare'', ca nu vorbesti cu un prieten, ci faci terapie. Mai informeaza-te pe acest aspect happy

| Nimeni4253 a răspuns:

Și eu am aceiași problema, ba chiar mai rău, plâng fara un motiv(îmi dau lacrimile). Nu pot să-ți dau altă soluție decât să-ți ți lacrimile și sa te înroșești sau sa te uiti sus ca sa nu cada lacrimile. Nu prea poți sa ascunzi asta(de obicei eu plang in secret).
Inainte nu eram așa de sensibilă. Tu poate suferi și de depresie. Dacă îți permiți, du-te la psiholog.

| Sergiu3210 a răspuns:

Apuca te de sala, de un sport de contact sau pur si simplu schimba-ti gandirea, de fiecare data cand faci ceva gresit si tipa astia la tine spune "aia este" nu e un capat de tara daca cineva tipa la tine, sunt oameni pe planeta asta care o duc mult mai rau.