| UnNumeScurt a întrebat:

Am 17 ani si la 1.80 am doar 57 kg, as vrea sa ma ingras si vreau sa iau un supliment ceva. Imi poate spune cineva ce pot alege dintre "Matri-x 8" si "Biomed 6 pentru ingrasare "? Sau alte vitamine, preparate, pachete, ceva? Nu imi spuneti ca sunt nesanatoase ca stiu ca nu e tocmai ok sa fie folosite, dar sunt disperat, de 5 ani incerc sa ma ingras si nimic, spuneti-mi ce sa aleg din cele 2 sau daca aveti altceva mai bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ralena a răspuns:

Muschii se fac din glucide si proteina. Hrana este alcatuita din glucide si apa, iar constructia propriu-zisa din proteine. Daca faci exercitii de hipertrofie musculara, si le dai apoi hrana potrivita (atgentie, dupa 24 de ore incep sa se hraneasca, dupa ce se elimina acidul lactic), te vei "ingrasa" frumos, armonios, sanatos. Si sa consumi grasimi sanatoase pentru energie continua. Nuci, seminte, alune.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vitaminele nu ingrasa, ai nevoie de o dieta bogata in grasimi sanatoase

| UnNumeScurt explică (pentru RAY):

Iti dau pofta de mancare, macar 10% tot ajuta si ele, orice ajutor e bun, nu mai suport sa ma chinui atat si sa nu vad niciun rezultat

| RAY a răspuns (pentru UnNumeScurt):

Ce nu as da sa fiu in corpul tau, eu ma lupt cu ele am prea multa

| RoCkKiD a răspuns:

Eu zic sa mergi la un medic nutritionist. happy

Faptul ca iei toate prostiile poate sa iti provoace diverse probleme de sanatate care vor anula toate satisfactiile care vor veni din posibila ingrasare.

In plus..eu nu vad cazul in care te ingrasi ca fiind unul fericit... as sugera lasi ideea cu ingrasatul deoparte si sa te duci la sala sa pui masa musculara nu grasime. happy Nu intleg de ce situatia in care ai fi mai nesanatos decat esti acum te-ar face fericit.

| UnNumeScurt explică (pentru RoCkKiD):

Cum e posibil sa pun muschi pe mine daca eu n-am din ce sa ii fac? Ca de mancat mananc dar nu ma ingras, si sa zicem ca fac piept, patratele, umeri mari, dar aspectul fizic tot la fel o sa ramana, partea de jos de la maini o sa ramana la fel, fata tot slaba, picioarele slabe, etc. Nu ma ajuta muschii, eu vreau sa ma ingras, dupa ce ma vad eu asa normal, sa ma apuc de sala sa fac si muschi

| RoCkKiD a răspuns (pentru UnNumeScurt):

Tu cum Crezi eI ca se fac mușchii facior? Din slănină? happy

| Andrei73802717159 a răspuns:

Si eu am avut acceasi problema ca si tine acum 3 ani. Aveam 18 ani 1, 85 si doar 55 de kg.Am inceput sa mananc numa-i fast food, la inceput nu prea se vedea dupa o luna am inceput sa pun pe mine mancam de dimineata de ex:cerealea, dulciuri etc.De dupa amiaza fast food cu multe sosuri care ingrasa, seara o shaorma cu prajitura beam multe sucuri, chipsuri, dulciuri si mancare grasa.In 6-7 luni am reusit sa pun 14 kg pe mine dar m-am oprit cu greu si am inceput sa mananc sanatos.
Bafta!

| ana86maria a răspuns:

Buna,tinand cont ca ai o varsta destul de frageda, eute as ajuta cu mare drag, dar cu produse naturale care sa nu iti afecteze pe mai tarziu. Daca te hotarasti si vrei sa incerci produse care te pot ajuta cu adevarat, lasa-mi un mesaj.

| UnNumeScurt explică (pentru ana86maria):

Chiar vreau sa incerc acele produse, nu am alte optiuni oricum.