| SnYcK3rS a întrebat:

Am 17 ani si vorbesc foarte repede

Ideea e ca sunt si rarait ( R ) si vorbesc prea repede, ma cam balbai, nu articulez cuvintele, lumea nu m aintelege, trebuie sa ma repet de multe ori

Imi vine greu sa pronunt indiferent ca vorbesc sau ca citesc cuvinte ca " societate ", " atitudine " etc

Ce sa fac ca sa pot vorbi clar, chiar daca sunt rarait (R)?

Vreau ceva de facut acasa, fara logopezi si alte cheltuieli

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| miki13 a răspuns:

Eu am fost la logopedist si imi amintesc un exercitiu foarte bun:umplii o farfurie cu apa si bei ca un caine(nu glumesc, eu nu puteam sa il pronunt pe r si ziceam l, dar acum nu mai am nici-o problema)sau sa te uiti in oglinda si sa incerci sa pronunti r de mai multe ori.

| irina20 a răspuns:

Incearca sa vorbesti mai rar.Acasa poti citi cu voce tare si asa iti poti controla si respiratia si cuvintele.Bafta!

| Cristiann25 a răspuns:

Daca nu faci exercitii mai ales de citit mult cum vrei sa ajungi sa vorbesti/citesti bine? Trebuie sa citesti cu voce tare si citit destul de mult nu 10 pagini.Ce nu suport oamenii balbaiti! Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incerca sa faci exercitii si acasa citind rar si tare pentru a te putea controla.Personal cred ca ar trebui totusi sa consulti un medic de specialitate pentru a fi sigur ca problema nu este de natura medicala.Mult noroc.

| iDizzySmile a răspuns:

Accentul nu dispare, dar fa exercitii iar atunci cand vorbesti incearca sa controlezi cuvintele si sunetele.