| FantasyNight a întrebat:

Salut am 17 ani si vreau sa ma apuc de sala de forta ce trebuie sa fac/sa nu fac ca sa pot sa mai cresc i inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Practică înot, el te poate ajuta să te înalți!
Pa, pa.

| Paix a răspuns:

Cel mai recomandat pentru inaltime :
~Baschet ~
Daca iti si place intr-un an a 2 metri ca nimic!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Paix):

Baschetul nu te inalta, asta e un mit happy

| Paix a răspuns (pentru Cosmin86):

Imi pare rau amice, dar te inseli, chiar te inalta.
In primul rand cam toti au peste 1, 80; 2, 00 mentri inaltime.
Gandeste ca tot timpul te intinzi, sari pentru a prinde, bloca, intepridne mingea.
Gandeste putin...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Paix):

Da, si e demonstrat stiintific ca acele sarituri nu te ajuta, faptul ca sari nu face NICIUN OS sa se alungeasca. Oamenii de la baschet sunt inalti pentru ca cei inalti SE DUC la baschet.

Inaltimea e determinata genetic, eu am un fost coleg care a facut baschet de performanta ( joaca in Anglia acum ), si e cat mine de inalt :)

http://www.getfit.ro/sanatate/anatomie-fiziologie/crestere-in-inaltime.html

Vezi la "Mitul sporturilor care te ajuta sa cresti in inaltime sau iti stopeaza cresterea"

| Paix a răspuns (pentru Cosmin86):

Mda indradevar nu te prea ajuta inaltime, greseala mea...
Dar te lungeste in brate aia stiu sigur... happy

| DEOVERPASS a răspuns:

Fa sport... du-te prin parc handball baschet fotbal etcetera um mai multe sporturi inot laughing si o sa cresti mai mare baschetul e mai bun Baftaa:c

| EpicLove a răspuns:

Eu ti-as sugera sa incerci un sport : hamball sau volei in general la scorturile care necesita sarituri asta ajuta foarte mult sigur ai sa cresti